Atasözlerinde Anlam Aktarması (atasözlerinin özellikleri)

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözleri Bölümünden Atasözlerinde Anlam Aktarması (atasözlerinin özellikleri) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Atasözlerinde Anlam Aktarması (atasözlerinin özellikleri)

  Reklam  Atasözlerinde Anlam Aktarması (atasözlerinin özellikleri)

  Forum Alev
  Atasözlerinde Anlam Aktarması (atasözlerinin özellikleri)  Atasözlerinin çoğunda sözcükler kendi anlamlarında kullanılmaz. Cümleler kurulurken genelde konular somutlaştırılır. Kısa ve özlü bir anlatımla konu daha güzel, etkili ve çarpıcı biçimde sunulur. Genellikle sözcükler benzetme, örnekleme yoluyla başka anlamlarda kullanılarak anlatıma şiirsel bir güzellik katılır. Bazı atasözlerinin dizeler ve beyitler biçiminde oluşu, halkın atasözlerinde şiirsel anlatıma verdiği önemi gösterir.

  Örnekler:

  "Sakla samanı, gelir zamanı" atasözünde saman sözcüğü gerçek anlamında kullanılmamıştır. Bu atasözünde, en değersiz şeylerin bile saklandığı zaman günün birinde işe yarayabileceği belirtilmektedir.

  "Yuvayı dişi kuş yapar" atasözünde ev düzeni ile ilgilenen kadın, yuvayı yapan dişi kuşa benzetilmiştir. Dolayısıyla dişi kuş sözcük öbeği kadın sözcüğünün yerine kullanılmıştır.

  "Koyun can derdinde, kasap et derdinde" atasözünde koyun sözcüğü büyük sıkıntılar içinde çırpınan insanı, kasap sözcüğü bu insanın düştüğü kötü durumdan yararlanmak isteyen ya da yalnızca kendi çıkarını düşünen kimseleri temsil etmektedir.

  "Aç köpek fırın duvarını deler" atasözünde aç bir insanın neler yapabileceği etkili biçimde anlatılmaktadır. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atasözlerinde Anlam Aktarması (atasözlerinin özellikleri)

  Reklam  Atasözlerinde ki kelimeler farklı kullanılarak benzetme yapılmıştır. Kelimeler somutlaştırılarak atasözü daha etkin ve çarpıcı hale getirilmek istenmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi