Açıklanmalırı ile birlikte A'dan Z'ye Atasözleri -Ü-

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözleri Bölümünden Açıklanmalırı ile birlikte A'dan Z'ye Atasözleri -Ü- ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  desert.rose
  Usta Üye
  Reklam

  Açıklanmalırı ile birlikte A'dan Z'ye Atasözleri -Ü-

  Reklam  Açıklanmalırı ile birlikte A'dan Z'ye Atasözleri -Ü-

  Forum Alev
  -Ü-  Üçlenmemiş eken, olmamış biçer.
  Her işin belirli bir yapılma biçimi ve ortamı vardır. Gerekli şartları yerine getirilmeden yapılan işlerden verimli sonuç alınamaz.
  Ürümesini (ürmesini) bilmeyen köpek (it), sürüye kurt getirir.
  1. Beceriksiz kimseler iyilik yapayım derken çoklukla hem kendilerini, hem de başkalarını zarara sokarlar. 2. Neyi, ne zaman, nasıl söyleyeceğini bilmeyen kimseler hem kendilerinin, hem de başkalarının başına dert açarlar.
  Ürüyen köpek ısırmaz (kapmaz).
  Bağırıp çağırarak başkalarını korkutmak isteyen kimseden saldırı beklenmez. Kötülük yapacak kişi, bu niyetini gizli tutar; belli etmez ve gürültüye patırtıya yer vermez.
  Üşenenin (utananın, erinenin) oğlu kızı olmamış.
  Çok üşenen, tembel tembel oturan, gevşek davranan, içinde bir çalışma isteği duymayan kimse bir şey elde edemez. Bir şey elde etmek isteyen, onu elde edecek yola baş vurmalıdır. Sözgelimi oğul-kız isteyen önce evlenmek zorundadır.
  Üzüm üzüme baka baka kararır.
  Her zaman bir arada bulunan, arkadaşlık eden, bir çevrede yaşamaya çalışan kimseler birbirlerinden etkilenirler; birbirlerinin özelliklerini, huylarını ve alışkanlıklarını kaparlar. Bk. “Körle yatan…” 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Açıklanmalırı ile birlikte A'dan Z'ye Atasözleri -Ü-

  Reklam  havlayan köpek ısırmaz derler bunu nazik yapmanın anlamı yok ürüyen köpek ısırmaz şeklinde :) üşenenin oğlu kızı olmamış buda ilginç o kadarmı yani+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi