İğne numaraları

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden İğne numaraları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  İğne numaraları

  Reklam  İğne numaraları

  Forum Alev
  İğne numaraları

  İğneler için nasıl numaralandırma yapılacağı üzerine herhangi bir standart ne yazık ki yok. Öyleki, aynı üretici, farklı modellerde, farklı bir numaralandırma stratejisi uygulayabiliyor. Bu nedenle, budur demek pek mümkün değil.
  Biz, genelgeçer ve yaygın olan hususlardan bahsetmek zorundayız hal böyle olunca.
  İğne numaralarında asıl kriter, iğnenin ağız açıklığıdır. İğnenin numarası, bu açıklığı belirler. Tipik olarak kullanılan numaralandrıma sistemleri şöyledir.
  Batı standardı: Bu standartta, 1 numara referanstır. 2,3,4.. şeklinde numara arttıkça iğne küçülür. Genel olarak, 2 numara, 1 numara olanın içine boşluk kalmadan sığacak kadar olan iğnedir.

  Modele göre, 32 numaraya kadar iğneler küçülebilir. Daha büyük iğneler içinse, okyanus serisi numaralama kullanılır. 1/O, 2/O, 3/O.. Buradaki “O”, okyanusun “O” sudur, okunurken “Oh” şeklinde okunur, elbette “OoHhhh” şeklinde değil, kısa bir k-h arası sesle.. Ama bizde, ülkemizde bu iğneler 2/sıfır, 3/Sıfır şeklinde okunmaktadır. Yanlıştır ama zarar gelmez, mühim olan anlaşabilmek.. “O” serisinde, iğneler 1 numarayı ve kendinden önceki numarayı içine alacak şekilde büyür. Yani, 1/O iğne, 1 numara iğneyi içine boşluk kalmadan alabilir. 2/O ise, 1/O iğneyi.. Bu seri, 20/O’ya kadar gidebilir genelde.
  Japon ‘SUN’ standardı: Özellikle ticari balıkçılıkta kullanılan, büyük iğneler için yaygın bir standarttır. Basit bir mantığa dayanır. 3.3 sihirli sayıdır (SUN). Bu cm cinsinden taban olarak alınır. İğne numaraları 1.0 şeklindedir. 1.0 demek, 1.0 x 3.3 = 3.3 cm demektir. Bu, iğnenin uçtan, göze telinin komple boyunu verir. Yani, “3.4 SUN” numara iğne, uçtan göze, 3.4 x 3.3 = 11.2 cm uzunluktadır.

  Bu standart Japon dense de, Japonyada kabul edilmiş bir standart değildir. Örneğin, çok yaygın olan Tankichi iğnelerde, orjinal Tankichi (üretici adı) kendi 32, 34, 40 gibi giden numaralandırma sistemini kullanır. Ayrıca, en küçük iğnenin 1 ile başladığı, 3.5 gibi kesirli numaraların da kullanıldığı bir diğer japon numaralama sistemide mevcuttur. Ülkemizde ve irtibatımız olan bölgelerde (AB, ABD..) kullanılan yaygın normlar, batı standardı ve bazen, bilhassa ticari balıkçılık için, japon sun standardıdır. Ama bilhassa uzak doğudan iğne alacak olursanız bir şekilde tersine standartları aklınıza getirin, hangi numarayı istediğinizden emin olun.


  Alıntı 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: İğne numaraları

  Reklam  Her balık için ayrı bir iğne ve büyüklüğü farklı kullanılmaktadır.Bu iğnelerin değişik özellikleri ve değişik alaşımları bulunmaktadır. Bunlar tecrübe edildikten sonra denenmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi