Turna Hakkında Bilgiler

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Turna Hakkında Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Turna Hakkında Bilgiler

  Reklam  Turna Hakkında Bilgiler

  Forum Alev
  Turna Hakkında Bilgiler

  Turna Hakkında Bilgiler


  Canlı Yemle Turna Avı: Bu av için öncelikle yem olarak kullanacağınız balığı yakalamalı ve takımı yemleyene kadar canlı muhafaza etmelisiniz. Ben genellikle bu avda yem olarak ağla yakaladığım Gümüş'leri kullanırım. Burada önemli olan balığı iğneye takarken öldürmemektir. Bu takım sabah gün doğumu ve akşam gün batımında oldukça verimlidir. En iri balıklar her zaman canlı yemli takımlara vurduğundan olta kontrol edilirken kepçe hep hazır tutulmalıdır. İri turnalar bu takımı sürükleyip ota veya saza dolaştırabilirler o nedenle oltada balığın vuruşu bazen hissedilmez. Bu nedenle yemi görene kadar oltada balık olup olmadığı bilinmez. Bu takıma takmış olduğunuz canlı gümüşlerde küçük vuruşlar yapacaktır, bu vuruşları turna sanıp takımı toplamamak gerekir. Dolunay olduğu gecelerde bu takımın başarı şansı çok yüksektir.

  Turna için en iyi av zamanı güneş doğuşundan bir saat öncesi ile güneş batışından 1 saat sonrası arasında kalan süredir. Geceleri, çok nadir olarak yemli oltaya atlarlar.

  Yaz aylarında küçük balık sürülerinin peşindedir. Suyun yüzeyinde göreceğiniz ani hareketleri size etrafta turna olduğunun habercisidir. Yine sualtındaki yoğun otluk bölgelerle çakıllı zeminin birleşim yerleri de turnanın av sahasıdır. Kıyıları kamışlık olan küçük körfezler ve bunların etrafındaki çukurlarda da yoğun halde bulunurlar. Yazın sıcak günlerinde 30 cm derinliğe kadar kıyıya sokulurlar.Kışları ise derin sulara çekilirler ve daha hareketsizdirler.

  Turna avında en önemli etkenlerden biride balığa görüntü vermemektir. Gürültü ve abartılı hareketler avınızı sizden uzaklaştırır.

  Sasi: Yumuşak plastikten yapılan oldukça hareketli, balık ve kurt şeklindeki yemlerdir. Sasilerde favori rengim beyazdır, bulunmadığında siyah-beyaz da tercih edilebilir.Bulutlu havalarda ve derin sularda ise fosforlu turuncu renk daha kesin sonuç verir. Mister Twister marka kesik kuyruklu modeller, avda çok daha etkilidirler.Bu takımı hazırlarken kullandığım zoka daha çok fosforlu kırmızıdır.Ufak sasiler kullanıldığında mutlaka çelik beden kullanılmalıdır. Sasi ile avcılıkta püf noktası çok yavaş çekmektir. Bir diğer önemli konuda balığı hemen otların üstünden çekebilmektir. Bu takımı kullanan usta avcılar bir tek zoka iğnesi ile avlanırlar. Ben buna bir de hırsız tabir edilen üçlü iğne takarım. Yaz aylarında sığ sularda mavi-beyaz renkli küçük sasileri kullanmakta başarılı sonuç verecektir.


  ..
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Turna Hakkında Bilgiler

  Reklam  Balıkların kendi cinslerine göre avlanma taktikleri olmaktadır.Bunların zaman içinde oluşması tecrübe edinilmesi gerekir.Turna balıklarında genellikle canlı yemler kullanılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi