Akya Kuzu Çıplak-Balık Türleri

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Akya Kuzu Çıplak-Balık Türleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Akya Kuzu Çıplak-Balık Türleri

  Reklam  Akya Kuzu Çıplak-Balık Türleri

  Forum Alev
  Akya lichidae familyasından olup, lichia amia olarak bilinir, ülkemizde çıplak ve kuzu adlarıyla biliriz.. onu çıplak ismini veren özelliği ise üzerinde hiç pul olmamasıdır, buyüzden birçok bölgemizde çıplak olarak bilinir. Üst kısmı maviden başlayıp yan tarafına doğru yeşilimsi olmaktadır. Kuyruğundan başlayan uzun bir çizgisi vardır, bu çizgi baş tarafına kadar uzayıp gider. Karın bölgesi kirli beyaz, ağzı bir balığı kolayca yutabilecek kadar geniştir.

  akyalar sürüler halinde dibe yakın yüzerler ve çok ataktır, tehlike sezisi aldığı anda gözden kaybolur. Bilinen ağırlıkları 20 kilo kadardır. Ancak 50-60 kilo ağırlığa kadar ulaşabilmektedirler.


  Balığın Genel Özellikleri ve Detayları:
  Tür Boy (uzunluk cm) Kilo (hangi tür kaç kilo) Üreme Ayı
  Akya 50-110 cm 12kg - 60 kg nisan, mayıs


  Avcılığı
  En çok kullanılan yöntem atıp bırakma takımıdır, diğer yöntemler ise tekne ile sırtı avı ve paragat ile avcılıktır.

  atıp bırakma takımında canlı balık kefal, ısparoz, karagöz kullanılmasını tavsiye ederiz, sırtı avında rapala magnum serisi, paragat için parçalar halinde taze sardalya veya uskumru öneririz.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Akya Kuzu Çıplak-Balık Türleri

  Reklam  İlk bahar aylarında özellikle Akdeniz ve Ege denizinde olur.İri balıklardan biridir.Bu balık çok lezizi ve et balığıdır.Canlı balık ile avlanması daha kolay olmaktadır.Çekmesi zor ve zahmetli bir balıktır.Ama balıkçılara para kazandıran bir balıktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi