Uygulamalı Kılıç Avcılığı

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Uygulamalı Kılıç Avcılığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Uygulamalı Kılıç Avcılığı

  Reklam  Uygulamalı Kılıç Avcılığı

  Forum Alev
  Kılıç balığı avcılı konusunda Türkiye de profesyonel (Parekete ile) avcılık dışında amatör sırtı tekniklerinin uygulanmadığını üzülerek görüyorum. Bu konudaki bilgi yetersizliği ve buna bağlı olarak sırtı tekniklerinden sonuç alamamak zannederim pek çok kılıç avı seferini sonuçsuz bırakıyor. Kılıç balığını olta ile avlayabilmek tüm dünyada balıkçılığın en üst noktası olarak görülür ve çok ince ayrınbtıları vardır. Kılıç avında dikkat edilmesi gereken noktaları bildiğim kararıyla ve dilim döndüğü kadarıyla sıralamaya çalışacağım.

  1)Ava başlamadan en önemli nokta bulunduğunuz kıyı şeridinde kılıç sezonunun olduğu dönemi bilmektir. Benim bu konuda tavsiyem çeşitli bölgelerde parekete ile kılıç avlayan kişilere danışılarak av planlanmasıdır. Benim çok iyi bir kılıç avcısı olarak tanıdığım ve Antalya - Serik - Kumluca civarında 3-4 günlük avlara çıkan "Geveze Cemil" vardır. Oralara yolunuz düşerse balıkçı limanlarından kendisine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Çanakkale içerisinde liman yakınında kılıç avına çıkan pareketecileri bulmak mümkündür. Ancak bu arkadaşların hiçbirisi size sırtı ile kılıç avlama konusunda bilgi veremeyeceklerdir.

  2)İkinci önemli husus deniz suyu sıcaklığıdır. Tekne altı termometrelerle 20-27 derece suların tespit edilmesi ve o bölgelerde avlanılması o gün içerisinde şansınızı artıracaktır.

  3) Kılıç balıklarının aşırı sıcak günlerde yemlenme olasılığı son derece düşüktür. 40 derecenin üstü havalarda denemeye bile gerek yok denebilir. Ayrıca çok çalkantılı deniz yeminizin görülme olasılığını azaltacağı için tercih edilmemelidir.

  4) Kullanacağınız yemin (suni yem kullanıyorsanız) yumuşak olması son derece önemlidir. Kılıç balığı yemi ağzına almadan önce kılıcı ile yoklayıp (öldürme amacı ile) sert bir maddeye rastlaması durumunda yemi yutmayacaktır.

  5) benim tercihim suni kalamar (rengi güneşin durumuna göre değişir - açık havada açık renkler) içerisine zargana, palamut veya kefalin karın kısmını (bağırsak değil karın kısmındaki parlak derili bölüm) çıkartıp iğneyi içerisine dikerek ve daha sonra suni kalamarı üzerine geçirerek yüzeyden gelen (popper) tarzı yem kullanmak olacaktır. (becerebilirsem videosunu hazırlayıp buraya koyacağım)

  6) Ayrıca zargana içerisine (zargana çok büyük olmamalı 20-30 cm) dikilmiş olta ile avcılıkta (zargananın agız kısmı paket lastiği sarılarak ile iyice sıkılmalı ve kancanın kaymaması için) iyi sonuç verebilir.

  7) En az 4-6 olta denize salınmalı ve kalamarların önünde zarganalar konumlandırılmalıdır (zarganalar tekneye daha yakın olmalı ve V şeklinde konumlandırılmalı).

  8) Kullanılacak makina en az 600m 80lb misina alabilecek kapasitede olmalıdır ve hatta daha büyük takımlar tercih edilir (biraz pahalı takımlar ama ne yazıkki bu balığı yorabilmek için başka çare yok)

  9) Balığı yemi alması durumunda ilk hızlı çekiş yavaşlayana kadar olta debriyajı sıkılıp gem vurulmamalıdır. Çünkü balık yemi kapıp geri döndükten sonra yemi yutacaktır. Erken asılmak iğnenin ağzın sert kısmına gelmesine ve balığın kaçmasına sebep olur.

  10) Kılıç çekilirken debriyaj hiçbir zaman tam sıkılmamalıdır.

  11) Tavsiyem balığı tekneye almamanız illa fotoğraf çekmek için almak istiyorsanız çok kısa zamanda ve ağzına hortumla deniz suyu tutarak teknede tutmanız ve deniz bırakmanızdır. BU sırada eldiven kullanılıp yaralanmamaya çok dikkat edilmesidir.

  Alıntıdır 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Uygulamalı Kılıç Avcılığı

  Reklam  Kılıç balığı ülkemize değil ama yurt dışında özellikle zengin insanların zevk için avladıkları balıkların başlarında gelmektedir.Ekonomik olarak çok değerli olan bu balıkların insanların etlerini beğenmeleri de ve konservelerinin yapılmasında etkileri fazladır+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi