Balık saklama taktikleri

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Balık saklama taktikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Balık saklama taktikleri

  Reklam  Balık saklama taktikleri

  Forum Alev
  Balık saklama taktikleri


  Avlandığımız günlerde %90 hava sıcak olur güneşin altında kabak gibi duran balıklar 30 dakika içinde pelte kıvamına gelip kokuşur.
  Şimdi balık saklama taktiklerine geçelim.

  Tel Livar
  -----------
  Av malzemeleri satan mağzalarda 3-5 milyona bulabilirsiniz.
  bir parça ip ile denize sarkıtıp avlandığınız süre boyunca balıkların canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

  Buzluk
  --------
  Bu iş için gidip hususi buzluk almaya gerek yok. Eski buzluklardan yada köpük kutulardan bulup kullanabilirsiniz. İçine koyucağınız buzu 2 şekilde temin edebilirsiniz.
  ilki evde şişelere su doldurup buz yaptıktan sonra şişeyi kesip buzluğa atmak olabilir.
  ikincisi buzcudan çeyrek kalıp eğe ihtiyaç fazla ve hava sıcak ise sularınızı biraz kola gibi şeyleri soğutmak için maximum yarım kalıp buz sabahın köründen akşama kadar sizi idare eder.
  Balığı buzluğa koyduktan sonra üzerlerinin kurumaması için deniz suyu serpiştirin yada bir gazeteyi ıslatıp üzerlerine serin.

  Kıl Çuval
  -----------
  Bu yöntem dedelerimizin atalarımızın yöntemidir. Kestane çuvalı olarakta bilinen kıl çuval artık pek bulunan birşey değil. Bir şekilde bulduğunuzu farzedelim. Balığı avladığınızda kıl çuvalın içine koyup bir ip yardımıyla denize sarkıtabiliceğiniz gibi, çuvalı ıslatıp gölge bir yere koyup 15-20 dakikada bir ıslatarak balığı koruyabiliriz. ikinci yöntemi uygularken içine birazda yeşil vıcık vıcık olan yosunlardan koyulabilir.

  Kova
  ---------
  Tasvip etmediğim bir yöntemdir balık o kovanın içinde canlıyken bile bayatlar. Güneşin altındaki 1 kova su (en fazla 15 litre) kısa süre içinde kaynama derecesine gelir.(mecaz anlamda yani). İllaki kovada görücem o canlı balıkları derseniz sürekli su sirkülasyonu yaptırmanız gerekir.15-20 dakikada bir üzerinden bir kap yardımıyla su boşaltıp yerine denizden taze su dökerseniz sorun kalmaz.


  Bunların hiçbiri yok diyelim ki evde unuttunuz.
  Yapıcağınız en basit yöntem şu.
  Bir torbanın alt kısmına kalınca gazete koyup (10 sayfa kadar) deniz suyuyla ıslatın. Daha sonra üstüne bir o kadar daha gazete koyup iyice ıslatın yakaladığınız balıkları ıslak gazetelerin arasına koyun ve gazeteyi sık sık ıslatın. Mümkünse gölgede muhafaza edin. Ben genelde bu yöntemi kullanıyorum ısparozlar yaldır yaldır parlıyo çok hoşuma gidiyor. Çırpınıp aralara giren balıkları ilk başta görmüyorsunuz sonradan piyasaya çıkınca insan seviniyor

  ..
 2. 2
  seco00006
  Usta Üye

  --->: Balık saklama taktikleri

  Reklam  teşekkürler
  emeğine sağlık ;)+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi