Trança balığı tutma taktikleri

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Trança balığı tutma taktikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Genç.bjk
  Bayan Üye
  Reklam

  Trança balığı tutma taktikleri

  Reklam  Trança balığı tutma taktikleri

  Forum Alev
  TRANÇA


  Av Dönemi:
  Trança avı 1 Nisan...1 Temmuz arasında yasak olup bu dönem dışında günde en fazla 5 kg balık avlanmasına izin verilir. Sirkülerde avlanmasına asgari boy tanımlanmamaktadır.

  Tanımı:
  Latince adı : Pagru ehrenbergi (Dentex gibbosus)
  İngilizce adı: Pagry, Goldeney  Trança kuvvetli bir çeneye sahip güçlü bir balıktır. 50 metre ve civarı sularda oltaya takıldığında göstereceği direnme tüylerinizi diken diken edecektir. Avı amatörler arasında çok yaygın olmamakla birlikte çok zevklidir.

  Nerelerde Bulunur:
  Taşlık, kayalık derin sularda yaşar. Nadiren kıyılara yaklaşırlar.

  Beslenmesi ve Yemleri:
  Sardalya, kolyoz, sübye, kalamar, ahtapot, iri karides trançanın sevdiği yemlerdir. 7-8 cm boyunda olanlar yemler bütün olarak, daha büyükler ise yaklaşık olarak bu boyda kesilerek kullanılır. Sübye ve kalamar da küçükse bütün olarak, büyükse sadece kafası bütün olarak , gövdesi ise yaprak yem şeklinde kesilip yem olarak kullanılır. Fazla derin olmayan sularda ise yaprak yem olarak kesilmiş balıklar kullanılır.

  Avcılığı:
  Sığ sularda avlanıyorsanız zorlu bir direnişle karşılaştığınızda, bedene takmak için yanınızda bir şamandıra bulundurmanızda fayda vardır. Takımı kesmekten ziyade koparır. Bunun için sağlam ve kalın kesitli malzemeler kullanmak gerekir. Bağlantı noktalarındaki düğüm katları sağlam olmalıdır.

  Beden 0.70, ek bedenler 0.60 ve köstekler için 0.50 misina kullanmak gerekir. Bedenden sonra 4 cm lik sağlam bir fırdöndü takılır. Fırdöndünün diğer gözüne 25 cm lik bir kolçak yapılıp koçağın diğer tarafına da sağlam bir üçlü fırdöndü bağlanır. Daha sonra 60 cm lik ek bedenler ile aynı şekilde iki tane daha üçlü fırdöndü eklenir. Üçüncü üçlü fırdöndünün alt ucuna 0.35 misinadan 60 cm lik bir ek beden ile 100 gr civarında bir kurşun bağlanır. Üç adet üçlü fırdöndünün orta ucuna 35 cm lik köstekler bağlanır. Kösteklerin ucunda 2310 model 4-7 no iğne bağlanmış olmalıdır.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: trança balığı tutma taktikleri

  Reklam  Trança balığı çok kuvvetli olan balıklardan biridir.Derin sularda yaşarlar ve dip balığı olarak bilinmektedir.Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında avlanmaktadır.Olta ile avlanır.Orta kalınlıkta bir misina kullanılmalıdır.+ Yorum Gönder
trança balığı,  trança avı,  trança avi,  trança yemi,  trança latince
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi