Aybalığı (Mola)

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Aybalığı (Mola) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Aybalığı (Mola)

  Reklam  Aybalığı (Mola)

  Forum Alev
  AYBALIĞI. Aybalıkları disk biçimindeki yas­sı ve yuvarlak gövdeleriyle okyanusların garip görünümlü dev balıklarındandır. Molidae fa­milyasını oluşturan bu balıkların dilimizdeki adı, dolunayı andıran yusyuvarlak görünüm­lerinden kaynaklanır. İsveçli doğa bilgini Lin-naeus da ilk karşılaştığında bu balıkları değir-mentaşına benzetmiş ve bu anlamdaki Latin­ce Mola sözcüğüyle adlandırmıştı.
  Aybalıklarının üç türü içinde en tanınmışı okyanus aybalığı, pervanebalığı ya da yalnız­ca aybalığı olarak bilinen Mola mola'du. Ağırlığı 1 ya da 2 tonu bulan bu dev balığın gövdesi boz ya da kahverengimsi, derisi sert ve pürtüklü, yüksekliği (ya da bir anlamda çapı) 3-3,5 metre kadardır. Kuyruk ve göğüs yüzgeçleri gövdesine oranla çok küçük oldu­ğundan, suda dik duran bir çember gibi dengesini güçlükle sağlar. Bu yüzden, solun­gaç yarıklarından ya da ağzından su püskürte­rek yavaş yavaş yüzer. Bazen de ağzı yukarıya gelecek biçimde gövdesini hafifçe arkaya de­virip suyun yüzeyinde güneşlenir gibi yatarak dinlenir. Eskiden açık denizlerde rastladıkları

  aybalıklarının garip görünümünden, iriliğin­den ve su püskürtürken çıkardığı hırıltılı seslerden ürken denizciler bu zararsız balıkla­rı haritalarında bir canavar gibi gösterirlerdi.
  Sıcak ve ılık denizlerin yüzeye yakın kesim­lerinde ya da orta derinlikteki sularında yaşa­yan aybalığı daha çok plankton denen mikros-kopik deniz canlılanyla beslenir. Bunun dışın­da denizanalarını, küçük kabuklu hayvanları ve balık larvalarını da yer. Sayıları oldukça az olan bu balıklar eti pek beğenilmediği için avlanmaz; hatta Büyük Okyanus kıyısındaki bazı yörelerde kutsal sayılır. Yaz aylarında üreyen aybalıklarının larvası 2,5 mm uzunlu­ğundadır ve bildiğimiz mekik gövdeli balıklar­dan bir farkı yoktur. Yavrunun uzunluğu 1 santimetreyi geçtiğinde, gövdesi iki yandan basılmış gibi yuvarlaklaşarak disk biçimini almaya başlar.
  Aybalıklarının öbür iki türü, yaklaşık 70 cm yüksekliğindeki güdük aybalığı (Ranzanla lae-vis) ile 2-2,5 metre yüksekliğinde ve 200-300 kg ağırlığındaki mızrak kuyruklu aybalığıdır (Mola lanceolata ya da Masturus lanceolatus). Okyanus aybalığı ile güdük aybalığı, seyrek olmakla birlikte, bazen Akdeniz ve Ege'de de görülebilir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Aybalığı (Mola)

  Reklam  Okyanuslarda yaşayan oldukça iri ve görünüm olarak yuvarlak yada yassı şekilde olurlar.Bu balıkların insanların ilgisini çeken türleri arasında olması ve bilim adamları arsında araştırılan türler arsında yer almaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi