Levrek balığı avlanma mevsimi ve bulunduğu yerler

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Levrek balığı avlanma mevsimi ve bulunduğu yerler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Levrek balığı avlanma mevsimi ve bulunduğu yerler

  Reklam  Levrek balığı avlanma mevsimi ve bulunduğu yerler

  Forum Alev
  Levrek balığı avlanma mevsimi ve bulunduğu yerler
  Av Dönemi:
  Levrek avı 1 Nisan...31 Temmuz arasında yasak olup bu dönem dışında günde en fazla 5 kg balık avlanmasına izin verilir. Avlanmasına izin verilen asgari boy 18 cm dir.

  Tanımı:
  Latince adı : Dicentrarchus labrax
  İngilizce adı: Bass, Sea bass

  Korkusuz, hırçın ve saldırgan yapıya sahip et obur bir balıktır. Kıyılarda salına salına gezen sert görüntüsü ile balıkçıların gözdesidir. Gözleri en ufak kıpırtıyı bile görebilir. Şimşek gibi hareket ederek, yutabileceği balıksa yutar, daha büyükse bir anda ikiye böler. Ağzında altlı üstlü kadife dişler vardır. Galsemalarında ve solungaç kapaklarında testere gibi tırtıklar ve ayrıca iki adet sivri dikeni vardır. Yakalandığı zaman, dişinden ziyade fırsatını yakalarsa yan dönerek solungaçları ile misinayı keser. Bunun için oltaya boşluk vermeden çekilmesi gerekir. Su üstü, orta su ve dipten yemlenen bir balıktır. Levreğin olduğu bilinen bir bölgede av yapmadan önce yemleme yapmak verimi arttırır. Levrek yerli bir balıktır ve kıyılarda gezer. Küçüklerine ispendek denir. 1 metre uzunluğa ve 15 kg ağırlığa kadar ulaşabilir.

  Nerelerde Bulunur:
  Kıyıların sıfır noktasına kadar yanaşır. Bol yiyecek bulabildiği için tatlı suların denize döküldüğü yerleri çok sever; hatta akarsuların içlerine girerek karşılarına bir engel çıkana dek ilerler. Kumluk, taşlık yerlerdeki iskele bacakları civarında, gece aydınlanan kıyılarda, sakin, durgun koylarda, kayalık, taşlık sığ sularda , liman içi ve ağızlarında ve park etmiş balıkçı teknesi gölgelerinde bulunurlar. İnsanların denize girdiği bölge levreğin yaşam bölgesi ise açıkta bekler,akşam olupta insanlar çekildiği zaman kıyıya yaklaşır. Ülkemizde daha ziyade Ege, Akdeniz kıyıları, Saroz ve Çanakkale Boğazı’nda bulunmaktadır. Eski günlerde İstanbul Boğazı’nda da çok bulunan levrek günümüzde ne yazık ki çok az miktarlarda ve kısıtlı bir zamanda İstanbul’da av vermektedir.

  Beslenmesi ve Yemleri:
  Hemen hemen yiyebileceği boydaki her balık levreğin avı olur. Kefal, istavrit, kalamar, sübye, zargana, yılanbalığı, sardalya, hamsi, karides, gümüş balığının canlısı, ölüsü ve filetosu levrek için yem olabilir. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Levrek balığı avlanma mevsimi ve bulunduğu yerler

  Reklam  Levrek balığı ilkbahar aylarında yaz ortasına kadar avlanır.Bu balık Ege ve Akdeniz bölgesinde fazla bulunmaktadır.Özellikle Çanakkale boğazı ve körfezinde de bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
levrek mevsimi,  levrek ne zaman avlanır,  levrek av mevsimi,  levrek mevsimi ne zaman,  levrek zamanı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi