Dağ Oluşumu Ve Türkiye’de Dağ Oluşumu

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Dağ Oluşumu Ve Türkiye’de Dağ Oluşumu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Dağ Oluşumu Ve Türkiye’de Dağ Oluşumu

  Reklam  Dağ Oluşumu Ve Türkiye’de Dağ Oluşumu

  Forum Alev
  Dağ Oluşumu Ve Türkiye’de Dağ Oluşumu

  1)Dağ Oluşumu
  Okyanus ve deniz diplerinde biriken kalın tortul tabakalar (jeosenklinal) kıtalarının levha birbirine yaklaşması sonucu yan basınçlara maruz kalırlar.

  Bu yan basınçlar sonucunda jeosenklinal eğer esnek yapıdaysa kıvrılarak yükselir ve yer yüzünün kıvrım dağlarını oluşturur. (Toros dağı)

  eosenklinal eğer sert yapıdaysa veya önceden yükselmiş kıvrım dağları tekrar yan basınçlara maruz kalırsa kırılma olur. Yükselen bölümlere horst alçakta kalan kısımlara ise grabent denir. Yüksekte kalan horstlar dağı oluştururken alçakta kalan kısımlar daha sonra akarsuların gelişmesiyle ovaları oluşturur. (Ege bölgesi kıyı kesimleri. Burada yer alan boz dağlar kırılma sonucu oluşan horstlardır. Bu dağlar arasında bulun ve üzerinde aynı isimli akarsıların geçtiği bakırçay b.menderes ovalarında birer çöküntü (grabent) alanlarıdır.)

  2) Kıta Oluşumu
  Yer kabuğunun geniş tabanlı alçalma ve yükselme hareketleridir. Bu alçalma ve yükselme hareketleri çeşitli biçimlerde olabilir.
  Kıtaların yükselmesi sonucunda su seviyesi geri çekilir. Bu olaya denizlerin çekilmesi yani reogresyon denir. Tam tersi durumuna da transregsiyon denir.

  3) Volkanizma
  Yer kabuğu altındaki kızgın mağmanın yer kabuğunun çatlak ve kırık yerlerinden yeryüzüne çıkmasına denir. Bu sırada yeryüzüne katı gaz ve akıcı maddeler çıkarır. (karbondioksit taş kaya) Lavların üst üste birikmesiyle zamanlar volkanik dağlar meydana gelir. (K.Ağrı Tendürek Nemrut vb.) Volkan küllerinin yıllık birikmesiyle tüf tabakaları oluşur.

  4) deprem
  Yerkabuğunu oluşturan katmanların yerlerinden oynamalarıyla hissedilen sarsıntılardır. Oluşumlarına göre yerel depremler ve tektonik depremler olarak ikiye ayrılır. Yerel depremler kısa sürede ve dar alanda etkili olan yıkıcı etkileri az olan sarsıntılardır. Tektonik depremler daha şiddetli etkili alanı daha fazla dolayısıyla tahrip gücü daha fazla olandır. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Dağ Oluşumu Ve Türkiye’de Dağ Oluşumu

  Reklam  Ülkemizde volkanik dağlar en büyük dağlardır.Ağrı dağı ve Erciyes dağları volkanik dağlardır.Ayrıca sıra dağlar ülkemizde oldukça çoktur.Doğu Anadolu bölgesi en dağlık bölgedir.Kıyılar boyunca sıra dağlar vardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi