Trake Solunumu

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Trake Solunumu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Trake Solunumu

  Reklam  Trake Solunumu

  Forum Alev
  TRAKE SOLUNUMU

  Arı,çekirge gibi eklem bacaklılarda bulunan solunum organıdır. Yapraklarını dökmüş bir ağaca benzer biçimde dallanmış borulardan oluşur.
  Trakeler hayvanların göğüs ve karnındaki küçük deliklerden başlayarak vücut içinde dallanır ve dallanırken de giderek incelir. Bu çok incelenmiş trake uzantılarına trakeol denir.
  Trakelere gelen oksijen trakeoller tarafından hücrelere kadar götürülür. Bu sırada hücrelerde oluşan CO2 trakeollere geçer. Trakelere CO2’yi vücut dışına çıkınca hücrelerle dış ortam arasında gaz değişimi sağlanmış olur.
  Böceklerde görülen bu solunum şeklinde taşıma sıvısında CO2 ve O2 yoktur. Dolayısıyla alyuvarları ve hemoglobin gibi pigmentler yoktur. Doku hücrelerine O2’yi en hızlı taşıyan sistem trake borularından oluşan bu sistemdir.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Trake Solunumu

  Reklam  Eklem bacaklı olan hayvanların solunum sistemine bu ad verilmektedir.Bunlara örnek verecek olursak arı çekirge gibi hayvanlarda bulunmaktadır.Trake sistemi çok karmaşık bir yapıdır.Bilim adamları araştırmaları ancak halen devam etmektedir.+ Yorum Gönder
trake solunumu
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi