Doğal Seçilim Nedir - Doğal Seçilim Hakkında - Evrimsel Biyoloji

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Doğal Seçilim Nedir - Doğal Seçilim Hakkında - Evrimsel Biyoloji ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Doğal Seçilim Nedir - Doğal Seçilim Hakkında - Evrimsel Biyoloji

  Reklam  Doğal Seçilim Nedir - Doğal Seçilim Hakkında - Evrimsel Biyoloji

  Forum Alev
  Doğal Seçilim - Doğal Seçilim Nedir - Doğal Seçilim Hakkında - Evrimsel Biyoloji

  Doğal seçilim, dış çevreye uyum konusunda daha elverişli özelliklere sahip organizmaların, bu elverişli özelliklere sahip olmayan diğer bireylere göre yaşama ve üreme şanslarının daha yüksek olması ve bunun sonucu olarak genlerini yeni kuşaklara aktarabilmeleri yoluyla işleyen evrimsel mekanizma. Böylece dış ortama uyum sağlamakta sorunlar yaşayan bireyler ve genler organizma popülasyonundan tasfiye edilmiş olmaktadır. Ayrıca doğal seçme, doğal ayıklanma ya da doğal seleksiyon olarak da adlandırılır.

  Doğal seçilim birey üstünde tümüyle işler ama sadece kalıtsal özellikler bir sonraki nesile aktarılabilir. Sonuç olarak yaşadıkları ortama uyum konusunda daha başarılı olan bireylerin, hayatta kalabilme, ergenlik yaşına ulaşabilme ve üreme olanakları yönünden daha avantajlı olmaları dolayısıyla, elverişli özellikler bir sonraki nesile aktarılır ve daha yaygın hale gelir.

  Doğal seçilim mekanizması bu şekilde işleyerek uyum sağlamada başarılı olamayan bireylerin kalıtsal özelliklerinin popülasyondan ayıklanarak sonraki kuşaklara aktarılmasını önlemiş olur. Öte yandan uyum konusunda daha başarılı olan bireylerin kalıtsal özelliklerinin gelecek kuşaklara daha etkin olarak aktarılmasını sağlar. Sonuçta popülasyon, uyum sağlamada başarılı olan bireylerden oluşmuş olacaktır. Gerekli zaman verildiğinde bu pasif işlem adaptasyonlar ve türleşme, Uyumsal Açılım ile sonuçlanabilir.

  Örnek olarak aslan ve ceylanları verelim.Ceylanların güçsüz ve yavaşlarını aslanlar yiyecektir.Bu yüzden sadece hızlı ceylanlar çiftleşme mevsimine kadar yaşayabilir.Ama aslanlardada durum aynıdır.Hızlı koşamayan aslan aç kalır ve ölür böylece hızlılar çiftleşebilir artık yeni nesil daha hızlıdır.ama aslanlar hızlandığı için artık hızlı olan ceylanlardan bazıları yavaş sayılmaya başlar. bu şekilde her iki tür de hızlanır.
  • Doğal seçilim yolu ile antibiyotik direncin nasıl arttırıldığı. Üstteki ilk bölüm, antibiyotiğe maruz kalmamış bir bakteri nüfusunu göstermektedir. Orta bölümde ise antibiyotiğe maruz kalmalarında hemen sonraki durumları gösteriliyor. Bu kısmı seçilimin rol oynadığı bölümdür. Son kısım ise direncin yeni bakteri neslinde nasıl yayıldığını göstermektedir. Açık renk en az direnç, koyu renk en çok direnç.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Doğal Seçilim - Doğal Seçilim Nedir - Doğal Seçilim Hakkında - Evrimsel Biyoloji

  Reklam  Dış ortamlarda yaşama şansı bulanların bunu gerçekleştirmesi ve bulamayanların yok olup gitmesi anlamına gelen doğal seleksiyondur.Burada şartlara uyan var olurken uyamayanların yok olması anlamına geliyor.+ Yorum Gönder
doğal seçilim 8.sınıf,  doğal seçilim nedir örnekler,  8.sınıf doğal seçilim nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi