Deterjan Nedir - Deterjanların Özellikleri - Etkileri ve Kullanım Alanları Hakkında

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Deterjan Nedir - Deterjanların Özellikleri - Etkileri ve Kullanım Alanları Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Deterjan Nedir - Deterjanların Özellikleri - Etkileri ve Kullanım Alanları Hakkında

  Reklam  Deterjan Nedir - Deterjanların Özellikleri - Etkileri ve Kullanım Alanları Hakkında

  Forum Alev
  Deterjan Nedir - Deterjanların Özellikleri - Etkileri ve Kullanım Alanları Hakkında

  Temizlik amacıyla kullanılan kimyasal maddelere deterjan adı verilir. Deterjan, petrol türevlerinden elde edilen, temizleme, arıtma özelliği bulunan, toz, sıvı veya krem durumunda olabilen kimyasal madde, arıtıcıdır. Deterjanın, kelime anlamı kir sökücü olup sabun dışındaki temizleyicilerin tümünü kapsar. Yüzey aktif özelliği nedeniyle temizleme işlerinde kullanılan, içinde yardımcı kimyasal maddeler de bulunduran karışımlara deterjan denilmektedir.
  Günlük yaşamda çok yaygın olarak kullanılan sıvı ya da toz deterjanların üretimi günümüzde büyük bir sanayi dalı oluşturmaktadır. Başka bir temizlik maddesi olan sabunlarla deterjanlar arasındaki başlıca fark, sabunların hayvansal ve bitkisel yağlar içermesi, deterjanların ise yağ yerine petrokimya ürünlerinden yapılmasıdır. Deterjan üretimiyle ilgili ilk çalışmalar 1916'da gerçekleştirildi. II. Dünya Savaşı sırasında hayvansal ve bitkisel yağların kıtlığı deterjanların gelişmesini hızlandırdı. 1950' lerde alkilbenzeninden yapılan, temizleme gücü yüksek deterjanlar piyasaya çıktı.
  Deterjan üretiminde uygulanan en yaygın yöntem alkilbenzeni sülfolamaktır. Bu yöntemde alkilbenzen ve sülfürik asit sülfolama soğutucusunda tepkimeye sokulur. Daha sonra asit seyreltilir ve ayrılır. Meydana gelmiş olan alkilbenzen sülfonat, sudkostik (sod-yum hidroksit) çözeltisiyle nötrleştirilerek bir bulamaç elde edilir. Deterjana belirli özellikler kazandırmak için bu bulamaca çeşitli maddeler katılır. Suyu yumuşatmak için fosfatlar, toz deterjanın topaklaşmaması için sodyum sülfat ve sodyum silikat, kiri su içinde asıltı halinde tutmak için selüloz ve ayrıca köpüğü denetim altında tutacak maddeler ile renk vericilerin katıldığı bulamaç kurutma kulesinde sıcak havayla kurutulur. Koku vermek için parfüm, beyazlatıcı olarak da sodyum perborat katılan toz daha sonra elekten geçirilir ve kutulara doldurulur. Sıvı deterjanlar da buna benzer ama daha basit bir yöntemle üretilir.


  Tarihi
  İlk deterjan üretimi 1917 yılında yapılmıştır. Alman kimyacı F. Günther, naftalini alkilleştirerek elde ettiği maddeyi sülfonlamış ve böylece ilk deterjanın aktif maddesini elde etmiştir. Bunu sonraki yıllarda özellikle Alman kimyacıların araştırmaları takip etmiş ve 1932 yılında Henkel'in Fewa ve Procter and Gamble'ın Dreft markalarıyla piyasaya çıkardığı yağ alkolü sülfatı bazlı deterjanlar ilk deterjanlar olarak tarihe geçmiştir.
  Bugün batıda üretilen deterjanların %50-60'ı endüstride ve temizlik amacıyla büyük kuruluşlarda, %25-30'u temizlik amacıyla evlerde ve geri kalanı kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin formülasyonlarında kullanılmaktadır.

  Deterjan Katkı Maddeleri

  * Kompleksleştiriciler
  * Ağartıcılar ve Stabilizatörler
  * Korozyon önleyiciler
  * Optik beyazlatıcılar
  * Kolloidal taşıyıcılar
  * Köpük ayarlayıcılar
  * Dolgu maddeleri (nem çekiciler ve topaklamayı önleyiciler)
  * Dezenfektanlar
  * Parfüm
  * Ovucular, enzimler ve diğer aktif madde katkıları ve hidroklorikasit
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Deterjan Nedir - Deterjanların Özellikleri - Etkileri ve Kullanım Alanları Hakkında

  Reklam  Temizlik amacı ile kullanılan kimyasal malzemelerdir.Bu kimyasal malzemeler çamaşır ve bulaşık içinde biriken kirlerin daha kolay bir şekilde temizlenmesini sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
dexal deterjan,  deterjan kullanım alanları,  deterjanın kullanım alanları,  deterjanlar ve kullanim alanlari,  deterjan özellikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi