Peri Bacalarının Oluşumu Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Peri Bacalarının Oluşumu Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Peri Bacalarının Oluşumu Hakkında Bilgi

  Reklam  Peri Bacalarının Oluşumu Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Peri Bacalarının Oluşumu ile ilgili Bilgiler

  Sel suları dik yamaçlarda kendine yol bulurken, sert kayaları çatlatarak aşındırır. Bitki örtüsünün özelliklerine göre aşınan malzeme peribacası olarak isimlendirilen şekillerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzeme derin bir şekilde oyulduktan sonra, üst kısımlarda yer alan şapka şeklinde duran bir parça ve aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkar.

  Peri bacalarının oluşumunda, rüzgar etkisi kadar yağmur sularının yüzeydeki akışı da önemlidir. Yağmur sularının etkili ve güçlü yüzey akıntısı olarak gelişmesine ise en önemli etken bitki örtüsünün azlığı ve tüflerin geçirimsiz olmasıdır.

  Şapkalı peribacaları, konik gövdeli ve tepe kısımlarında bir kaya bloğu vardır. Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan, şapka kısmı ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır. Peribacasının oluşumu için ilk koşul, şapkayı oluşturan kaya türünün gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha dayanıklı olmasıdır. Şapkadaki kayanın direnci peribacalarının ömrünü belirler. Ayrıca şapka bloğu olan kaya, zayıf tüfün erozyonunu geciktiren ve peri bacalarının yüksekliğini kontrol eden bir unsurdur.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Peri Bacalarının Oluşumu Hakkında Bilgi

  Reklam  Peri bacalarının bulunduğu bölge olan kapadokya'ya her yıl binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir.Doğa harikası olan bu bölgede balon turları düzenlenmekte ve bu manzara yukarıdan tablo gibi görülmektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  güzel bilgiler olmuş teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  çok süper teşekkürler hayatımı kurtardınız

+ Yorum Gönder
peri bacaları hakkında bilgi,  doğa olaylarının peri bacalarının oluşumuna etkisi var mıdır,  peri bacaları hakkında bigi,  peri bacalarının oluşumuna etkisi var mıdır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi