Mutasyona Neden Olan Faktörler

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Mutasyona Neden Olan Faktörler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Mutasyona Neden Olan Faktörler

  Reklam  Mutasyona Neden Olan Faktörler

  Forum Alev
  Mutasyona Neden Olan Faktörler

  1- Sıcaklık Artışı :
  Sıcaklık arttıkça DNA’daki moleküllerin kinetik enerjileri de artar ve DNA’nın kendini eşlemesi sırasında hatalara yol açabilir ve mutasyona neden olabilir. (450C ve üstündeki sıcaklılar).

  2- Radyasyon Etkisi :
  Radyasyon yüksek enerjili ışınımlardır. (Bu ışınlar radyoaktif maddelerden veya güneşten gelir). X ışınları (röntgen ışınları), α ışınları, β ışınları, γ ışınları, mor ötesi ışınlar, ultraviole ışınlar, atom (nükleer) bombaları, nükleer silahlar radyasyon kaynaklarıdır. Radyasyon nedeniyle açığa çıkan yüksek enerji, DNA’nın kendini eşlemesi sırasında hatalara yol açabilir ve mutasyona neden olabilir. (DNA zincirine girmesi gereken nükleotitlerde yanlışlık olabilir veya nükleotitler başka moleküllerle çarpışarak kopabilir, yerleri değişebilir).

  3- Kimyasal Maddeler ve İlaçlar :
  Bazı uçucu kimyasal maddeler, cıva, alkol, uyuşturucu, DDT (böcek öldürücü), yakıcı, boğucu, zehirleyici gazlar genlerde değişmelere yol açabilir ve mutasyona neden olabilir. (Bu maddeler, nükleotitler hücre tarafından üretilirken nükleotitlerin üretiminde kullanılan proteinlere zarar verebilir). (HNO3 ile bazı antibiyotikler bile bakterilerde mutasyona neden olurlar).

  4- Ortamın Asitlik ve Bazlık (pH) Derecesi :
  Ortamın asitlik ve bazlık değerinin değişmesi moleküllerin kimyasal yapısını bozar, genlerde değişmelere yol açabilir ve mutasyona neden olabilir. (Ortamdaki H+ ve OH- iyonlarının oranlarının değişmesi enzimlerin üç boyutlu yapısını veya organik bazlardaki H ve OH bağlarını değiştirir. DNA sentezi sırasında yanlış organik baz eşlemesi olur ve DNA şifresi değişir).

  5- Alkol, Sigara ve Uyuşturucu :
  Alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddeler genlerde değişmelere yol açabilir ve mutasyona neden olabilir. (Bu maddeler, nükleotitler hücre tarafından üretilirken nükleotitlerin üretiminde kullanılan proteinlere zarar verebilir).  6- Hava ve Su Kirliliği :
  Hava ve su kirliliği genlerde değişmelere yol açabilir ve mutasyona neden olabilir. (Bu maddeler, nükleotitler hücre tarafından üretilirken nükleotitlerin üretiminde kullanılan proteinlere zarar verebilir).

  7- Ateşli Hastalıklar :
  Ateşli hastalıklar sonucu vücut sıcaklığı artar ve yüksek sıcaklık DNA’daki moleküllerin kinetik enerjisini arttırır. Sıcaklık arttıkça DNA’daki moleküllerin kinetik enerjileri de artar ve DNA’nın kendini eşlemesi sırasında hatalara yol açabilir ve mutasyona neden olabilir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Mutasyona Neden Olan Faktörler

  Reklam  Mutasyon kalıtsal olarak geçen ani değişikliklere denmektedir.Örneğin zürafalar sürekli ağaçlardaki yaprakları yemek için boyunlarını uzattıkları için boyunları uzamış ve bu özellik yavrularına da geçmiştir.Bu varsayım kimine göre doğru kimine göre yanlıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi