Buhar Nedir Nasıl Oluşur

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Buhar Nedir Nasıl Oluşur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Buhar Nedir Nasıl Oluşur

  Reklam  Buhar Nedir Nasıl Oluşur

  Forum Alev
  Buhar Nedir Nasıl Oluşur

  Buhar, fizik, kimya ve mühendislikte, buharlaşmış suyu ifade eder. 100 santigrat derece civarındaki sıcaklıkta ve standart atmosferik basınçtaki buhar, saftır, saydam gaz haldedir ve sıvı haldeki sudan 1600 kat daha hacimlidir. Buhar doğal olarak suyun kaynama noktasındankızdırılmış buhar denir.

  Sıvı haldeki su, çok sıcak sıvı bir madde ile temas ettiğinde (örneğin lav veya erimiş metal), çok çabuk olarak buhar haline gelebilir. Buna buhar patlaması adı verilir. Bu patlama, özellikle kapalı alanlarda ani basınç değişikliği nedeniyle, son derece büyük hasarlara sebep olabilir.


  Bir buhar makinesi, mekanik iş üretmek için türbin veya pistonun hareketini buharın genişlemesi ile sağlar. Diğer endüstriyel uygulamalarda, buhar genellikle borular boyunca dolaşarak depoladığı enerjiyi ısı transferi ile aktarır. Buhardaki bu depolanmış ısının nedeni suyun yüksek buharlaşma ısısıdır. Mühendisler buhar makinelerini modellemek için ideal termodinamik çevrim olan Rankine çevrimini kullanır.

  Buhar, endüstri dışında sauna ve hamam gibi yerlerde de sıcaklık ve insanlar üzerindeki terapi etkileri sağlamak için kullanılır.

  ABD'de elektrik enerjisi üretiminin % 90'ından fazlası akışkan olarak buhar kullanan buhar türbinleri ile sağlanmaktadır. Buhar türbininde enerji verimini maksimize etmek için düşük basınçta, buharın yoğuşarak su haline gelmesi sık sık meydana gelir. Fakat bu durumun (yaş-buhar), korozyona sebep olmaması için proses çok dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Buhar Nedir Nasıl Oluşur

  Reklam  Buhar suyun ısı ile birleşmesi sonucu kaynama noktasına gelmesi ve uçucu bir hale gelmesidir.Buhardan yıllar boyunca faydalanılmış,trenler,gemiler buhar gücü ile çalışmışlardır. 3. 3
  Ziyaretçi
  bir kaba su koy o su buz olsun tencereye koy ocağa indir obuharlaşıp gökyüzüne gider+ Yorum Gönder
buhar nasıl oluşur,  buhar neden oluşur,  buhar nasıl olur,  buhar nasil oluşur,  buhar nasıl oluşur kısa bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi