Hücrenin yapısı nasıldır?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Hücrenin yapısı nasıldır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Hücrenin yapısı nasıldır?

  Reklam  Hücrenin yapısı nasıldır?

  Forum Alev
  Hücrenin yapısı nasıldır? Görevleri nelerdir


  HÜCRENİN TEMEL KISIMLARI
  Hücrenin temel kısımları (Konu Anlatımı)
  Hücrenin temel kısımları :Hücre zarı, sitoplazma ve çekirdektir. Çekirdek içerisinde kalıtsal özellikleri taşıyan yapıların vardır.


  Bilinen en küçük hücre, bakteridir. En büyük hücreye deve kuşu yumurtasının sarısı, en uzun hücreye de yaklaşık 1 m uzunluğunda olan sinir hücreleri örnek olarak verilebilir. Bazı ilkel hücrelerde ise çekirdek yoktur, kalıtsal özellikleri taşıyan yapıların sitoplazmada dağınık olarak bu ilkel canlılarda bulunur. Hücre organellerinden mitokondri, kloroplast ve kofulun sadece görevlerini bilmeniz yeterlidir.

  Ek Bilgi :

  Hücreler gelişmişlik düzeyine göre ikiye ayrılır:
  1-Prokaryot Hücreler: Bu hücrelerin zarlı organelleri ve belirgin bir zarla çevrili çekirdeği yoktur. Yalnızca hücre zarı, sitoplazma ve zarsız organel olan ribozom taşırlar. Kalıtım maddeleri (DNA) sitoplazmada bulunur. Örneğin bakteri, mavi- yeşil alg prokaryot hücrelidir.
  2- Ökaryot Hücreler: Bu tip hücrelerin zarla çevrili çekirdeği, zarla çevrili organelleri, hücre zarı ve sitoplazması vardır. Örneğin protistler, mantarlar, hayvanlar, bitkiler ökaryot hücrelidir.
  Ökaryot bir hücre dıştan içe doğru üç kısımdan oluşur:
  I- Hücre zarı II- Sitoplazma III- Çekirdek
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Hücrenin yapısı nasıldır?

  Reklam  Canlı olan ve canlılık özellik taşıyan en küçük yapı hücredir.Hücreler de kendi aralarında farklılıklar göstermektedir.Hücreler 3 kısımdan oluşmaktadır.En merkezde ve içte çekirdek bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
hücrenin yapısı nedir,  hücrenin yapısı nasıldır,  hücresel yapı nedir kısaca,  hücrenin yapısı nasıldır kısaca,  hücre nin yapısı nasıldır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi