Bir yerde sanayinin kurulması için gereken şartlar nelerdir

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Bir yerde sanayinin kurulması için gereken şartlar nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Bir yerde sanayinin kurulması için gereken şartlar nelerdir

  Reklam  Bir yerde sanayinin kurulması için gereken şartlar nelerdir

  Forum Alev
  Bir sanayi tesisinin kurulması için gerekli şartlar nelerdir

  Dünya üzerinde her yerde sanayi tesisleri kurmak mümkün değildir. Bir yerde sanayi tesisi kurulabilmesi için gerekli belli başlı şartlar şunlardır :

  a) Sermaye :

  Sanayi tesisinin kurulabilmesi için en önemli koşuldur. Diğer koşullar elverişli olsa bile eğer gerekli miktarda sermayeniz yoksa o fabrikayı açmanın mümkün olmaz . Türkiye’de sanayinin gelişmemesinde ne önemli etken sermaye yetersizliğidir.

  b) Hammadde :

  Sanayi hammaddeyi işleyerek çeşitli ürünler haline getirmektedir. Sanayi hammaddeye bağımlı olduğundan bazı sanayi tesislerinin dağılımı hammadde kaynaklarının yakın olan yerlere açılmaktadır. Örneğin un ve makarna fabrikaları buğday üretilen yerlerde, zeytin yağı ve ayçiçeği yağı fabrikaları zeytin ve ayçiçek üretiminin fazla olduğu yerlerde açılmaktadır.

  Hammadde kolay taşınabilecek özellikte ise tüketim alanları dikkate alınmaktadır.Bu nedenle bir çok fabrika büyük şehirlerin çevresinde toplanmıştır.

  c) Enerji :

  Fabrikalardaki makinelerin çalışabilmesi için enerjiye gereksinim duyulmaktadır.Sanayileşmiş ülkelerde veya bölgelerde enerji tüketimi fazladır. Ülkemizde enerji üretiminin en fazla olduğu bölge Doğu Anadolu , enerji tüketiminin en fazla olduğu bölge ise Marmara’dır.

  d) İşgücü :

  Sanayi tesislerinin kurulup çalışabilmesi için işçiye ve teknik elemana ihtiyaç vardır. Ülkemizde genç nüfus sayısının fazla olmasından dolayı işgücü fazlalığı vardır. Ancak ülkemizde kalifiye eleman adı verilen nitelikli eğitimli teknik eleman sıkıntısı yaşanmaktadır.

  e) Ulaşım :

  Ulaşım koşulları hammaddenin ve sanayi ürünlerinin taşınmasında kolaylık sağlar . Ulaşım imkanlarının geliştirilmesi yaygınlaştırılması sanayinin gelişmesinde önemli bir etkendir. Günümüzde Türkiye’de ve dünyada sanayi tesislerinin dağılımına bakıldığı zaman ilk dikkat çeken şey ulaşımın kolay olduğu yerlerde sanayinin gelişmiş olduğudur.

  f) Pazarlama :

  Sanayi ürünlerinin kolay pazarlanması sanayinin gelişmesinde önemli bir etkendir. Üretilen bir ürünün pazarlama imkanı olması o sanayinin gelişmesi beklenemez .Üretim ve tüketim yerlerinin yakın olması maliyeti düşürür. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Bir yerde sanayinin kurulması için gereken şartlar nelerdir

  Reklam  Sanayi için en önemli şartlardan birisi ulaşımdır.Ulaşım yollarının temiz ve bol olması üretilen malın başka yerlere naklini ve maliyetleri üzerinde etkili olur.Hava,kara,deniz,ve demir yollarının olduğu yerler sanayi için çok önem taşımaktadır.+ Yorum Gönder
bir yerde sanayinin kurulmasi icin neler gereklidir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi