Diksiyon telaffuz bozukluklarının sebepleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Diksiyon telaffuz bozukluklarının sebepleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Diksiyon telaffuz bozukluklarının sebepleri nelerdir

  Reklam  Diksiyon telaffuz bozukluklarının sebepleri nelerdir

  Forum Alev
  Seslerin uygun çıkaklarına göre söylenmemesiyle oluşur. Konuşma dilinin sesleri, İstanbul ağzının seslerinden oluşmalı; yöresel (mahallî) sesler çıkartılmamalıdır.
  Örneğin: Üç tip "k" sesinden söz edilebilir. Bunlardan ön damakta oluşan "k" (teK) ve art damakta oluşan "q" (taQ) seslerinden başka Anadolu ağızlarında gırtlağa yakın bir yerde boğumlanan bir "q'" sesi de vardır.
  Yazı dilinde (Standart Türkçe) yalnız ilk iki "k" sesi vardır. Doğal olarak bu seslerin yanlış yerlerde kullanılması bir diksiyon bozukluğudur.
  b. Vurgu Yanlışları
  Vurgunun yanlış yere kaymasıyla ortaya çıkar. Vurgu, söze değer katar; dinleyicinin dikkatini çekerek anlamın kavranmasını kolaylaştırır; sesi, söyleyişi, sözdeki ezgiyi canlandırır. Vurgusuz bir konuşmada anlam yeterince belirmez ya da gereken etki sağlanamaz.
  Vurgu yanlışlığı, anlamı değiştirebilir. Dilin en karmaşık ve keşfedilemeyen gizemlerinden biri olan vurgu konusunda var olan kurallar, şu ana kadar bütünüyle ortaya konulamamıştır.
  c. Yanlış Tonlama
  Ses titreşimlerinin yükselip alçalması anlamına gelen tonun, cümle akışında uygun biçimde kullanılmamasıdır.
  Tonlama, konuşma dilinde vardır, yazı dilinde yoktur. Çünkü tonlama, sese dayanan bir söyleyiş kuralıdır. Konuşmanın anlamını belirginleştirmek, duygulara açıklık kazandırmak için kelimeler, daha çok da ilk heceler; ezgili, canlı söylenir. Bu tür söylenişe Ton denir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Diksiyon telaffuz bozukluklarının sebepleri nelerdir

  Reklam  İnsanlar konuşarak ve okuyarak telaffuzlarını düzeltebilirler.Sürekli okumak ve bu konuda eksik olduğu yerleri geliştirmek zorundadırlar.Nerede vurgu yapılacağını bilmeli tonlamalar dikkat etmelidirler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi