Isının iletim yolları ısının yayılması nedir

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Isının iletim yolları ısının yayılması nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Isının iletim yolları ısının yayılması nedir

  Reklam  Isının iletim yolları ısının yayılması nedir

  Forum Alev
  Isı Alışverişi: Birbiriyle temas halinde bulunan sıcaklıkları farklı iki madde arasında ısı alışverişi olur. Sıcak medde ısı vererek soğurken, soğuk madde de bu ısıyı alarak sıcaklığı artar. Bu olay sıcaklıklar eşitleninceye kadar devam eder.

  ISININ YAYILMASI:

  Isı bir yerden başka bir yere üç yolla yayılır.

  1. Isının iletimle yayılması: Katı maddelerde ısı bu yolla yayılır. Maddenin atomları ısıyı birbirine aktarır. Böylece ısı bir noktadan diğerine taşınmış olur.

  2. Isının madde akımı(konveksiyon) ile yayılması: Bu tür yayılma, ısınan hava ve sıvı moleküllerinin diğer moleküllerle yer değiştirmesi ile olur.

  3. Isının Işıma ile yayılması: Isının etrafa enerji dalgaları şeklinde yayılmasıdır(ışık gibi). Bunun için maddesel bir ortam gerekmez, yani ısı bu şekilde boşlukta da yayılabilir. Güneşin dünyayı ısıtması buna örnektir. Isı parlak yüzeyler tarafından yansıtılırken, mat yüzeyler tarafından soğutulurlar. 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Isının iletim yolları ısının yayılması nedir

  Reklam  birisi sıcak birisi soğuk iki sıvı düşünelim soğuk sıvıyı sıcak sıvının üstüne döktüğümüzde sıcak sıvı ile soğuk sıvı sıcaklıklar eşitleninceye kadar aralarındaki ısıyı iletirler+ Yorum Gönder
silere ısının yayılması yolları hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi