Damada yenilmez yapay zeka

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Bilgisayar Dünyasındaki Yenilikler Bölümünden Damada yenilmez yapay zeka ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  By.TeKMaSTeR
  Emekli
  Reklam

  Damada yenilmez yapay zeka

  Reklam  Damada yenilmez yapay zeka

  Forum Alev
  Bilim insanları, bir bilgisayara yaklaşık 500 milyar kere 1 milyar kombinasyon yükleyerek, dama oyununda yenilmez bir yapay zeka yarattı.

  İSTANBUL - Kanada'daki Alberta Üniversitesi'nden yazılım uzmanları, bilgisayara 'Chinook' adını verdikleri bir dama yazılımı geliştirdi. Bu yazılım sayesinde damada mümkün tüm varyasyonlar bilgisayara yükleniyor. Uzmanlara göre, usta bir dama oyuncusu, 'Chinook'u asla yenemeyecek.

  Ekip başkanı Jonathan Schaeffer, dama konusunda dünyanın önde gelen oyuncularından yararlardıklarını belirterek, bilgisayar teknolojisi ve yapay zeka alanında çıtayı yükselttiklerini söyledi. Schaeffer ve ekibi yapay zekayı oyun başlangıcından değil, sonundan tek bir dama taşından başlatıyor. Daha sonra, bir öncesi pozisyon olan iki dama taşının kaldığı aşamaya geçiliyor. Her aşamada, taşları o aşamaya getiren bir önceki pozisyon olasılıkları bilgisayara yükleniyor.

  SON TAŞTAN GERİYE DOĞRU HESAPLIYOR
  Yazılım 10 dama taşı olan konuma kadar, oyunun sonundan geriye doğru tüm olası hamleleri ezberliyor. Schaeffer, 10 dama taşından yola çıkarak, tek dama taşına giden muhtemel hamleler zincirinde 39 trilyon olasılık olduğunu vurguluyor.

  Schaeffer, Chinook programında 10'uncu taşa geldikten sonra bilgisayarın hiç hata yapmadığını ve karşı tarafın da hiç hata yapmaması halinde oyunun berabere biteceğini belirtiyor. Chinook yapay zeka programı sondan başa gittiği için ayrı bir kategoride değerlendiriliyor.

  Schaeffer, baştan sona doğru ilerleyen bir dama oyunu için her ihtimali hesaplayan bir yapay zeka geliştirmenin mevcut teknolojilerle mümkün olmadığını vurguluyor: "Çünkü bunu bile geliştirmek 18 yılımı aldı, baştan başlayan bir dama oyununu akıl edecek yapay zeka için teknoloji henüz o düzeyde değil."

  PEKİ YA SATRANÇ
  Mevcut satranç yapay zekaları her ihtimali hesaplayamıyor; damaya göre çok daha fazla hamle olasılığı olan satranç için yapay zeka geliştirilmesinin yıllar alacağı belirtiliyor.

  http://www.gazeteport.com.tr/NEWS/GP_043034 2. 2
  yudumla-show
  Emekli

  --->: Damada yenilmez yapay zeka

  Reklam  usta ben ne yapsam yeniliyorum yaw+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi