Ageia PhysX [Tanıtım]

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Bilgisayar Dünyasındaki Yenilikler Bölümünden Ageia PhysX [Tanıtım] ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KAPLAN
  Usta Üye
  Reklam

  Ageia PhysX [Tanıtım]

  Reklam  Ageia PhysX [Tanıtım]

  Forum Alev
  Ageia PhysX

  İnsanoğlu doyumsuz bir varlık açıkçası, her durumda hep "daha fazla" diye ısrar eder. Çoğu konuda bu doyumsuzluk olumsuz sonuçlar yaratsa da, teknolojik anlamda doyumsuz olmak, var olan gelişmeleri her daim yetersiz bulmak, teknolojinin yaratıcıları açısından çok faydalı bir durumdur. Zaman içerisinde gelişen oyun sektörü de tabi ki bu "doyumsuz" oyun tasarımcıları sayesinde bugünlerine geldi. Ancak geçmişten beri yapılan atılımlar genelde grafik iyileştirmelerden ve minimum düzeyde yapılan fizik geliştirmelerinden öteye gidemedi. Ta ki yeni nesil oyun motorları, yeni nesil konsollar ve bunlarla birlikte elbette Ageia firmasının PhysX motoru ve Novodex yazılımı tanıtılıncaya kadar. Amaçları oyun dünyasında, ciddi ciddi bir devrim yaratmak olan ekibin bunu ne derece başarabileceğini bu fizik kartı piyasaya çıkınca ve desteklediği oyunları oynamaya başlayınca anlayacak olsak da, yazımızla bu işlemci ünitesini kısaca tanıtacağız.  PhysX nedir?

  Olaylara en başından başlayalım dilerseniz. 2002 yılında çalışmalarına başlayan Ageia firması, beş kişilik biri teknoloji geliştirici ve girişimci tarafından "nasıl daha gerçekçi fizik hesaplamaları yapan bir sistem geliştirebiliriz" diyerek yola çıkmışlar ve konularında uzman birçok mühendisle irtibata geçerek hali hazırdaki fikirlerini yavaş yavaş gerçekleştirmişler.

  Tabi bizi ilgilendiren işin donanımsal kısmıyla birlikte oyunlarda kullanılacak olan yeni fizik motoru Novodex. Ageia'nın PhysX fizik kartı, aynı kartlarındaki gibi bir yapıya sahip olacak, PCI ve PCI-X slotları için ayrı ayrı piyasaya çıkacak ve yeni nesil oyunlardaki fizik hesaplamalarının yükünü, bilgisayarın merkezi işlemcisinin üzerinden alıp kendi sırtına bindiriyor. Bu sayede herhangi kasılma olmadan gördüğümüz "olağanüstü" fizikler, kayıpsız ve sorunsuz olarak ekranımıza yansıyor.  İlk örneklerini yakın zamanda göreceğimiz Novodex destekli oyunlar ise hayli tanıdık: Unreal Tournament 2007, Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter, Karma (Quantic Dream ), Rise of Nations: Rise of Legends... PC için bu şekilde bir liste varken, 2006 ilkbaharında piyasada yer alacak olan PlayStation 3 için KillZone 2 en tanıdık isim.

  PhysX benim bilgisayarım için uygun mu?

  Bu soru için erken ama bilgisayarların performans konusunda dar boğaz yaratmayan donanımlara sahip olmaları gerekir şüphesiz. PhysX'in yaptığı muazzam hesaplamalar, eğer onunla eşzamanlı çalışabilecek kadar hızlı bir işlemciye ve işlenen bu kadar verinin taşınmasını sağlayacak kadar RAM'e sahip değilseniz çok anlamlı olmaz. Bu durumda mutlaka bir sıkışıklık yüzünden akıcı oyununuz yer yer ızdıraba dönüşebilir. Tabi bu benim öngörüm, eğer Ageia'nın durum için daha farklı çözümleri varsa -ki donanım konusunda iki kere iki dörttür, yazdıklarımdan çok şeyler belirtmeyeceklerdir- bilemem :) Benzer bir durum yeni nesil konsollarda olamaz mı diyenler için bu konsolların nasıl işlemcilere sahip olduğunu hatırlatayım. Onların PhysX'e ihtiyaçları yok.

  PhysX'i ilk üretecek olan firma, yapılan açıklamalara göre Asus olacak ilk olarak. Ancak seri üretime ne zaman başlanacağı konusunda henüz net bir açıklama yok, Asus'un kendi sitesinde de gelişmelerle ilgili olarak ürünler başlığında bu konuya değinilmiyor. Bununla beraber Ageia'nın kendi sitesinde de benzer bir biçimde sessizlik var ve üretim veya piyasaya çıkışla ilgili bir haber yok. Hatta firma geçen sene yaptığı tanıtımlar yetmemişçesine bu sene Mart ayında yapılacak olan Game Developers Conference 2006'ya ve Mayıs ayında yapılacak olan E3 2006 fuarına katılıp ürünü tanıtacağını belirtmiş.  Geçtiğimiz günlerde yapılan Consumer Electronics Show 2006'da boy gösteren Ageia, yaptığı tanıtımla yine ağızları bir karış açık bıraktı. Hatta yapılan gösteride bu fizik kartının performansı ne kadar etkilediğini göstermek için ilk önce fizik kartı takılı olarak gösterim gerçekleştirildi ve sahnede 30 FPS alındı. Ardından fizik kartı olmaksızın aynı sahne gösterildi ve bu sefer görüntüden 6 FPS alınabildi. Ancak firma, yeni nesil oyunlarda bu denli etki yaratabilecek olan kartı, bu ürünü destekleyen oyunlar çıkmadan pek piyasaya çıkarmak istemiyor. Her ne kadar yenilenen çıkış tarihi olarak 2006'nın ilk çeyreği verilmiş olsa da ortada net bir şekillenme yok. İlk önce "yeni nesil oyunlar bizim kartımız olmadan bu şekilde sürünür" sonra da "bizim kartımızla bu şekilde akıcı ve güzel oynanır" demek istiyorlar galiba :) Şaka bir yana, önceki fizik motorlarının aksine geliştirilen Novodex grafik ayarlarında olduğu gibi "ayarlanabilen" bir şekilde olacak. Ne olursa olsun Ageia PhysX fizik kartının donanımsal olarak -işlemci üzerinden alınan yük başlı başına bir olay zaten- ve geliştirilen yeni fizik destek motoru Novodex'in yazılımsal olarak gerçekten çok büyük işler başaracağı ve oyun dünyasında bizlere çok farklı deneyimler yaşatacağı kesin.

  Sizlere tavsiyem eğer bu yazıyla tavlanmadıysanız bizzat buradan PhysX'in tanıtım videolarına bir göz atmanız. Bakalım fikirleriniz bu sefer değişecek mi? Hayır hayır, kullandığınız işlemciler o kalenin yıkılan duvarlarını hesaplayamaz :)
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Ageia PhysX [Tanıtım]

  Reklam  NVIDIA ekran kartları için geliştirilen PhysX sistem yazılımını kullanarak oyunları daha gerçekçi ve akıcı bir şekilde oynanmasını sağlar+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi