Sahte Facebook profilleri ayırt edilecek

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Sahte Facebook profilleri ayırt edilecek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DR.MATRİX
  Özel Üye
  Reklam

  Sahte Facebook profilleri ayırt edilecek

  Reklam  Sahte Facebook profilleri ayırt edilecek

  Forum Alev  Geliştirilen bir yazılım sayesinde Facebook'ta yer alan profillerin hangilerinin sahte olduğu ayırt edilecek.

  E-Güven'in, Eczacıbaşı Bilişim ile ortaklaşa geliştirdiği ''e-imza teknolojili GerçeXiz''in, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yer alan profillerin hangilerinin gerçek hangilerinin sahte olduğunu ayırt edebildiği bildirildi.
  E-Güven'den edinilen bilgiye göre, Facebook'ta sahte profiller ya da isim benzerliği nedeniyle yaşanan sıkıntılara son vermek üzere geliştirilen yazılım sayesinde, aynı isimle açılan profillerden hangisinin gerçekten o kişiye ait olduğu kolayca anlaşılıyor.
  Belli bir profilin, profil sahibinin mobil imzasıyla imzalanarak onaylanmasına olanak veren GerçeXiz, profil bilgilerinin mobil imzadaki sertifika kayıt bilgileriyle eşleştirilmesi esasına dayanıyor.
  Kişilerin gerçek ad, soyad ve doğum tarihi gibi bilgilerinin mobil imza sertifikalarına gömülü olması ve bu bilgilerin mobil imza sertifikası oluşturulmadan önce yüz yüze yapılan kimlik kontrolü ile alınması, uygulamanın güvenlik sağlamasına imkan tanıyor.
  Mobil imzasıyla, kendi profilini imzalayan profil sahibi, aynı uygulamayı kullanan arkadaşlarının listesinde ''güvenli'' olarak işaretlenmiş oluyor. GerçeXiz uygulamasına, Facebook'ta ''Uygulamalar'' bölümünden erişilebiliyor.
  E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, konuya ilişkin değerlendirmesinde, GerçeXiz'in temelinin E-Güven'in Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) aldığı yetki çerçevesinde verdiği elektronik imza hizmetine dayandığını belirterek, ''GerçeXiz uygulaması, kişilerin bilgisi ve rızası dışında isimlerinin kullanılarak, onlar adına profil oluşturulmasını ve bunun sonucunda yaşanabilecek hoş olmayan durumları da engelliyor'' görüşünü aktardı. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Sahte Facebook profilleri ayırt edilecek

  Reklam  bu işe çözüm bulunmalı düşünün sizin yerinize bir başkası sosyal medya hesabı kullanabilir birde resim uydurdumu tamamdır bu kadar büyük bir firma buna çözüm bulmalı zaten+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi