Bebek boyunda etobur dinozor keşfedildi

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Bebek boyunda etobur dinozor keşfedildi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Bebek boyunda etobur dinozor keşfedildi

  Reklam  Bebek boyunda etobur dinozor keşfedildi

  Forum Alev

  Kanadalı araştırmacılar, Kuzey Amerika'da bebek büyüklüğünde etobur dinozor keşfetti.

  Calgary Üniversitesinden Nicholas Longrich'e göre, etobur "velociraptor" türü dinozorun 1,8 ile 2,2 kilogram ağırlığındaki Hesperonychus isimli bu minik kuzeninin, böcekler, memeliler ve hatta bebek dinozorlar gibi dişine göre ne bulursa avladığı ve yediği tahmin ediliyor. Longrich ve meslektaşı Philip J. Currie, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmalarında, "bebek dinozorun", güney Alberta'nın ormanlık ve bataklık alanlarında 74 milyon önce yaşadığını da kaydetti.
  Çin'de son birkaç yılda ortaya çıkarılan aynı küçüklükteki dinozorların ve bunlarla ilgili yapılan çalışmaların, araştırmacıların Kuzey Amerika'daki bu bebek dinozoru belirlenmesine yardımcı olduğu belirtiliyor.  Bu bebek dinozorun kemiklerinin, çeyrek yüzyıl önce toplanan fosiller arasında bulunduğunu ve bu zamana kadar bir müzenin çekmecesinde tutulduğunu anlatan Longrich, bunlar üzerinde yaptıkları araştırmada tespit ettikleri küçük pençelerin genç bir dinozora ait olduğunu sandıklarını, ancak leğen kemiğini incelediklerinde bu pençelerin bir yetişkin dinozora ait olduğunu tespit ettiklerini kaydetti.
  Longrich, bu buluşlarının, bulunmayı bekleyen daha küçük dinozorlar ihtimalini artırdığını ifade etti.
  Kuzey Amerika'da bundan önce bulunan en küçük etobur dinozorun bir "kurt" büyüklüğünde olduğu belirtildi.

 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Bebek boyunda etobur dinozor keşfedildi

  Reklam  dinazor deyince ele avuca sışğar bir şey olmalı cem yılmazın gora filminde vardır ya yokmu burda şöyle gelişkin canlı diye tekmeliyo yavruları buda öyle bir şeydir yada cüce dinazor olabilir+ Yorum Gönder
etobur dinozor resmi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi