Nokia 5300

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Nokia 5300 ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Nokia 5300

  Reklam  Nokia 5300

  Forum Alev
  Nokia XpressMusic çizgisinin ilerleme hareketi olan Nokia 5300, müzik için atanmış özel tuşları ve Nokia için çokta alışık olmadığımız tasarımıyla karşımızda. Sony Ericsson Walkman telefonlarına rakip olan bu serinin diğer üyeleri 5200 ve 3250 XpressMusic modelleri. Nokia 5200 ve 5300 yaklaşık aynı tasarıma sahipler ancak 5300 özellik ve fiyat bakımından daha ağır geliyor.

  Telefon Seri40 kullanıcı arayüzüne sahip. Sürgülü kapak tipi, mini-Usb portu, 3.5mm kulaklık kullanabilme ve A2DP (kablosuz müzik) desteği ile Walkman serisiyle rahatlıkla savaşabiliyor. 5300 sadece beyaz renkte var ancak kenarlık rengi olarak kırmızı ve koyu gri seçimi yapılabiliyor. Usb bağlantısı olmasına karşın paket içeriğinden kablosu çıkmıyor. Rahatlıkla bulunabilecek bir kablo olduğundan bu bir sorun çıkartmayacaktır. Bölgesel olarak değişen microSD kart kapasitesi genelde 256MB oluyor.  Tasarımı banyo sabununa benzetilmiş (gerçekten andırmıyor da değil). Telefona ön yüzden bakıldığından alımlı bir görünümü var. Ekranın altında gruplaşmış tuş takımı bulunuyor. Telefonun sağ yanında kamera tuşu ile ses ayar tuşları var. Tuşlar kaliteli plastik ile kaplı. Ses düğmesinden eksiye basılı tutunca sesli arama aktif oluyor. Ses arttırma tuşuna uzun süre basılı tutulduğunda ise Bas-Konuş özelliği devreye giriyor. Yine ses arttırma tuşu menüde gezintisinde kullanılabiliyor.

  Bütün bağlantı girişleri açma/kapama düğmesiyle birlikte telefonun alt kısmında toplanmış. 1.3 Megapiksellik kameranın lens koruması yok. 760mAh Lityum-İyon pil, üretici açıklamasına göre 223 saat bekleme ve 3.2 saat konuşma süresi sunuyor. Sürekli müzik çalma süresi ise 9 saatken aynı koşullarda Sony Ericsson W850 ile karşılaştırma yapıldığında pil süresini iyi bir değerde. Hafıza kartını takmak için kapağı açmanız gerekse de hotswap desteği var.  Telefonun kaydırma mekanizması oldukça yumuşak. Açma ve kapama işlemi kolaylıkla gerçekleşiyor. Tuş takımı SMS fanatikleri için çok kullanışlı. Tuş takımının mavi rengi karanlıkta telefonu şık bir görünüme sokuyor.

  Nokia 5300'ın başarılı görüşme ses kalitesi ve netliği, yüksek ses seviyesi (Sony Ericsson W850 denginde) artılarından. Tuş takımını kaydırarak gelen aramaya cevap verilebiliyorken yine aynı haraketle bir çağrı sonlandırılabiliyor ki bu W850 de olmayan bir özellik.  Seri40 kullanıcı arayüzünde güncelleme yapılmış. Flash Lite 1.1 yerine Flash Lite 2.0'a geçiş var. Bekleme ekranında çıkan yazılar için renk seçimide yapılabiliyor (sinyal gücü, pil durumu, analog veya dijital saat, aktif profil). Duvarkağıdı, menü arkaplanı ve renk düzeni değiştirilebiliyor. Telefon defterinde iki font boyutundan biri gerçekten büyük diğeri ise standart tipte. Seri40 arayüzünün yenilikçi özelliklerinden gelen çağrıda atanmış video oynatması da güzel bir yanı.

  Detaylı telefon özellikleri için "Ürün Kartı" bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

  Kaynak: gsmarena.com 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Nokia 5300

  Reklam  farklılık isteyenler için yada benim farklı bir tarzım var diyenler için tasarlanmış bir telefon teknik özellik olrak ses kalitesi ve görüntü netliği ile ön plana çıkıyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi