Bios Hata Sinyalleri

+ Yorum Gönder
Donanım ve BIOS Bölümünden Bios Hata Sinyalleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  computer
  Özel Üye
  Reklam

  Bios Hata Sinyalleri

  Reklam  Bios Hata Sinyalleri

  Forum Alev
  Bios Hata Sinyalleri


  Bilgisayarlarımızın nabzını tutan Bios bile bazen çığırından çıkıp bize bir şeyler anlatmak istercesine değişik sinyaller verir. Fakat kimi zaman kullanıcılar bu sinyallerin ne anlama geldiğini anlamaz ve bu da yanlış anlamalara ve yanlış müdahalelere sebep verebilir.

  Öncelikle BIOS`u kısaca tanıtalım.

  "Basic Input/Output System(Temel Giriş/Çıkış Sistemi)" kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden meydana gelen BIOS, PC`nizin çalışması için gereken temel yapı olarak özetlenebilir. Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmış bir yazılım olan BIOS, anakaranızın özelliklerini yönelebilmeniz/kullanabilmeniz ve diğer donanımlar arasında bir bağ kurması için görev yapar. "Sadece okunabilir bellek" üzerinde olmasından dolayı, burada kalıcıdır. Kalıcı olmasının bir sebebi, her defasında PC`nizi açtığınızda BlOS`un işlem yapmasıdır. Ses kartı, modem gibi parçaları üzerinde barındıran bir anakart aldığınızda, anakartınızın üzerine takılı olan aygıtların listesini işletim sisteminize BIOS verir. Anakart üzerinden desteklenen bir donanımı iptal ettiğimizde de işletim sisteminiz bu aygıtı artık görmeyecektir. En genel anlamı şudur: BIOS, anakartınızın özelliklerini ve üzerine takılı olan donanımların çalışması için gereken parametreleri, kullandığınız işletim sistemine aktaran, minik bir işletim sistemidir. Kullandığımız bilgisayarların bizlere birçok bilgi ve kolaylık sağladığı kesin. Fakat her elektronik aygıtta olduğu gibi bilgisayarlarımızda bazı sorunları beraberinde getirir. Hele bir de bilgisayarla fazla uğraşıyorsanız. Taktığınız herhangi bir parça bile bazen size bir sorun çıkarabilir. Bu sorunları bilgisayarınız size doğal olarak pekde anlaşılır olmayan sinyallerle verir. Bu seslerin her biri aslında bir anlam içerir. Bip kodları sistemde bir sorun olduğunu ya da sistemin düzgün çalıştığını belirtir. Genelde sistemin açılmaması ile ilgili sorunlarda teknik servise bir ön bilgi sağlamak amacını taşır. BI-OS`umuzdan çıkan bip sesleri bazılarımıza anlamsız gelse de, aslında bilgisayarımızda oluşan bir sorunu iletme amacı taşır. Eğer bu kodların ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız bu ya-zmıızdaki BIOS bip kodlarını iyice okuyun deriz. Bios hata sinyalleri PC`niz açıldığında bip sinyal sesleri geliyorsa, bu seslere bakarak hatanın nerede olduğunu anlayabilirsiniz
  AWARD markalı BiOS`lar için:
  1 uzun: Bellek Problemi. Bellek modüllerinin yerine oturup oturmadığını kontrol etmek, bellek modüllerini farklı bir yuvaya takmak, belleği değiştirmek çözüm olabilir.
  1 uzun 2 kısa: Görüntü hatası. BIOS ekran kartına ulaşamıyor olabilir. Ekran kartının yerine oturup oturmadığını kontrol etmek gerekebilir. Ekran kartı, ekran kartı belleği hatası ya da anakart ile ilgili bir problem de olabilir.
  1 uzun 3 kısa: Görüntü hatasıyla aynı
  Sürekli bipleme: Bellek ya da görüntü hatası, işlemci ısısının yükselmesi de olabilir. Diğer donanımları da kontrol etmek gerekir.

  AMI markalı BİOS`iar için:
  1 Bip: Bellek tazeleme hatası
  2 Bip: Bellek parite devre hatası
  3 Bip: 64"base" RAM hatası
  4 Bip: Sistem saati hatası
  5 Bip: İşlemci hatası
  6 Bip: Klavye denetçisi hatası
  7 Bip: İşlemci ya da anakart hatası
  8 Bip: Görüntü kartı belleği hatası
  9 Bip: BIOS yongası hatası
  10 Bip: CMOS Hatası
  11 Bip: Önbellek Hatası

  ALINTI. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bios Hata Sinyalleri

  Reklam  Anakartların üzerinde bulunan küçük bir speaker hoperlör bulunur bu sayede gelen uyarıların ne manaya geldiğini bilmek için olası bir hata da burada bulunan sinyallerin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz+ Yorum Gönder
bios hata sinyalleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi