Dede Korkut Kimdir Kısaca

+ Yorum Gönder
Eğitim ve Biyografi Bölümünden Dede Korkut Kimdir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Dede Korkut Kimdir Kısaca

  Reklam  Dede Korkut Kimdir Kısaca

  Forum Alev
  Korkut ata adıyla da anılan Dede Korkut meşhur Türk destan bilgesidir. Oğuzların Bayat boyundan geldiği rivayet edilmekle birlikte, yaşadığı tarih hakkında kesin rakamlar verilmemektedir. Dede Korkut’un dilden dile dolaşan destan niteliğindeki hikayeleri 15. yüzyılda “Dede Korkut Kitabı” adı altında bir kitapta toplanmıştır. Kitabın tam adı “Kitab-ı Dede Korkut Ala Lisan-ı Taife-i Oğuzan” dır. Türk halkına ve de Hakan’larına akıl hocalığı yaptığı anlatılan Dede Korkut’un hikmetli anlatımı, Türk kültürü ve tarihini, anlaşılması için önemli bir kaynak niteliğindedir.

  Dede Korkut kitabında yer alan 12 destan, Türk dilinin yalın, sade ve güzel örneklerinin sergilendiği bir eserdir. Kitapta Türk’lerin inanışları, gelenek ve görenekleri, yiğitlikleri, sağlam karakterli ve ahlaklı yaşayışları duru bir Türkçe ile anlatılmaktadır. Dede Korkut kahramanları insanlara iyiliği ve doğruluğu öğütler, kimsesiz, güçsüz ve çaresizlerin yanında yer alırlar. Hile yapmaz, tok gözlü ve doğru sözlü kimseler olarak halka ve yöneticilere örnek olurlar. Böylece Dede Korkut destanlarda anlattığı kahramanlar ve olaylar aracılığıyla halktan padişaha kadar herkese hitap etmektedir. Onun bilgeliği tenkit edici, eğitici, öğretici ve nihayetinde öğüt vericidir.

  Destanlarda anlatılanların tarih boyunca Türk milletinin milli birlik ve beraberliğini perçinleyici, kardeşlik ve dayanışma ruhunu geliştirici bir rolü olmuştur. Dede Korkut destanları Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde farklı anlatımlarıyla da halk arasında kuşaktan kuşağa aktarılmıştır.

 2. Alev
  Özel Üye

  Dede Korkut Kimdir Kısaca Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi