John Maynard Keynes Kimdir?

+ Yorum Gönder
Eğitim ve Biyografi Bölümünden John Maynard Keynes Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  John Maynard Keynes Kimdir?

  Reklam  John Maynard Keynes Kimdir?

  Forum Alev
  John Maynard Keynes
  Vikipedi, özgür ansiklopedi


  John Maynard Keynes, (d. 5 Haziran 1883, Cambridge - ö. 21 Nisan 1946 Sussex, İngiltere) radikal düşünceleriyle ekonomide çığır açan İngiliz iktisat bilimcisidir.
  Ekonomik durgunlukla mücadelede müdaheleci para ve maliye politikalarını savunmasıyla tanınır. Bu düşünceleri daha sonra Keynesci ekonomi akımı içinde biçimlenmiştir.
  Keynes'in en ünlü eseri 1936 yılında yayınlanmış olduğu, "İstihdamın, Paranın ve Faizin Genel Teorisi (The General Theory of Employment, Interest and Money)" ya da kısa adıyla "Genel Teori" diye bilinen kitaptır. Klasik istihdam teorisine karşı çıkmıştır. I. Dünya Savaşı sonunda toplanan Paris Barış Konferansı'na İngiltere Hazinesi'ni temsilen katılmıştır.
  Savaş sonrasında danışmanlık ve gazetecilik yapan Keynes, II. Dünya Savaşı yıllarından sonra 1944 yılında toplanan Bretton Woods Konferansı'nda İngiliz Heyeti'ne başkanlık yapmıştır. Keynes, Amerika Birleşik Devletleri tezlerine karşı İngiliz tezlerinin savunucusu olmuş ve konferansta kendi adı ile anılan, Keynes Planı'nı sunmuştur.
  Liberal, sınırlı devlet anlayışından vazgeçilerek devletin ekonomiye müdahale etmesi gerektiğini söylemiştir. Görüşleri uzun yıllar ekonomiyi etkilemiştir. 1970'lerde stagflasyon (durgunluk içinde görülen enflasyon) yaşanması sonucu keynesin talep yönlü politikaları yetersiz kalmıştır.
 2. Alev
  Özel Üye

  John Maynard Keynes Kimdir? Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
john maynard keynes kimdir,  john maynard keynes biografia
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi