Charles Lutwidge Dodgson Kimdir

+ Yorum Gönder
Eğitim ve Biyografi Bölümünden Charles Lutwidge Dodgson Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Charles Lutwidge Dodgson Kimdir

  Reklam  Charles Lutwidge Dodgson Kimdir

  Forum Alev
  Charles Lutwidge Dodgson - Charles Lutwidge Dodgson Kimdir - Charles Lutwidge Dodgson Resimleri - Charles Lutwidge Dodgson Biyografisi - Lewis Carroll Biyografisi

  Charles Lutwidge Dodgson (27 Ocak 1832 - 14 Ocak 1898) ya da daha çok tanındığı mahlasıyla Lewis Carroll, ünlü İngiliz yazar, matematikçi, mantıkçı, papaz ve fotoğrafçıdır.  Carroll'ın en ünlü eserleri; Alice's Adventures in Wonderland ("Alice Harikalar Diyarında") ve onun devamı olan Through the Looking-Glass ("Aynanın İçinden") adlı kitapları ve "The Hunting of the Snark" ve "Jabberwocky" adlı şiirleridir.

  Kelime oyunları, mantık ve fantazideki başarısı küçük çocuklardan, edebi açıdan seçkin kişilere kadar birçok insanı eğlendirmiştir. Ancak bunun ötesinde, eserleri modern kültüre iyicene yerleşmiştir. Birçok sanatçıyı, direkt olarak etkilemiştir.

  Kuzey Amerika, Japonya, İngiltere ve Yeni Zellanda başta olmak üzere, dünyanın birçok yerinde, sadece Carroll'ın eserlerinin zevkle okunması ve daha da yaygınlaştırılmasına adanmış kuruluşlar vardır.

  Carroll'ın hayatı hakkında birçok spekülasyon yaratılmıştır. Örneğin; elde sabit delil olmamasına rağmen küçük çocuklara karşı zaafı olduğu (ki bunu Lewis'in fotoğrafçılık merakı dahilinde çıplak, yarı çıplak çocuk resimleri çekmesinden, ve romandaki Alice başkarakterin çalıştığı okulun müdürünün aynı isimdeki ortanca kızı olmasına bağlayanlar vardır)[kaynak belirtilmeli].

  Ayrıca Lewis'in o döneme ait afyon içerikli bir ağrı kesici olan Laudanum'un normalin üstünde dozda alındığı zaman yarattığı halusinojen etkiler sayesinde bu kadar fantastik ve yüksek hayal gücü içeren eserler verebildiği, hatta bu varsayımların 1960'lardan itibaren psychedelic rock yapan gruplardan Jefferson Airplane'in solisti Grace Slick'in yazıp seslendirdiği ve diğer bir grup olan The Great Society tarafından da seslendirilen White Rabbit parçasında da öne sürüldüğü görülmüştür.

  Aile Geçmişi

  Dodgson'ın ailesi, birkaç İrlandalı bağların yanı sıra genellikle kuzey İngiltereliydi. Muhafazakar ve oldukça dindar olan ailenin birçok üyesi, orduda ya da kilisede görev almıştır. Charles Dodgson adındaki büyük-dedesi, kilise rütbelerinde yükselerek, papaz oldu. Başka bir Charles olan dedesi ise, daha iki tane çocuğu yeni doğmuşken, 1803'te orduda, görev sırasında ölmüştür.
 2. Alev
  Özel Üye

  Charles Lutwidge Dodgson Kimdir Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi