Bir Matematik Dahisi

+ Yorum Gönder
Eğitim ve Biyografi Bölümünden Bir Matematik Dahisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  Bir Matematik Dahisi

  Reklam  Bir Matematik Dahisi

  Forum Alev
  Carl Friedrich Gauss

  Carl Friedrich Gauss.jpg

  Sınıfın yaramaz çocukları öğretmeni çileden çıkartıyorlardı. Ne yapacağını bilemeyen öğretmen, öğrencilerin her birine, 1′den 100′e kadar olan rakamları defterlerine yazmalarını ve bunları birbirlerine ekleyip genel toplamı bulmalarını istedi.

  Öğretmen, bu “ceza” ile onların söz dinlemeyen ruhlarını biraz olsun sakinleştireceğini ve kendisine zaman kazandıracağını umuyordu.
  Sınıftaki öğrencilerden, yoksul bir ailenin tek çocuğu olan Carl, önündeki defterini biraz karaladı ve birkaç dakika içinde neticeyi öğretmenine sundu. Çözüm doğruydu. Ayrıca problemi ondan başka doğru çözen de olmamıştı.
  Hayretler içinde kalan öğretmen, çocuğa problemi nasıl çözdüğünü sordu. “Çok basit” dedi çocuk “Bu meseleyi kısa yoldan çözmenin mümkün olabileceğini düşündüm ve buldum. Bakınız 100 + 1 =101; 99 + 2 = 101; 98 + 3 = 101 ve böylece 50 + 51′e kadar devam ettiğim takdirde, elli defa 101 olacak ki, bu da 5050 eder.
  Bu olayla birlikte çocuktaki matematik zekasının baskın olduğunu gören öğretmeni ona özel ilgi gösterdi.
  Peki bu çocuk yıllar sonra karşımıza kim olacak çıkacaktır dersiniz?
  Carl Friedrich Gauss (1777-1855). Yani 18. yüzyıl matematiğinin kuram ve yöntemlerini büyük ölçüde yenileyen, geliştirdiği devrim niteliğindeki sayılar kuramıyla, matematiksel analizde 19. yüzyılda erişilen kesinliğin yolunu açarak, matematik tarihinin en büyük birkaç isminden biri olarak kabul edilen Alman matematikçisi.. 2. 2
  silvesterxxx
  Yeni Üye

  --->: Bir Matematik Dahisi

  Reklam  demek ki neymiş ...adam olucak cocukmus...:)+ Yorum Gönder
matematik dahileri kimlerdir,  matematik dahileri ve hayatları,  matematik dahisi kimdir,  matematik dahileri,  matematik dahisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi