Çene Altı Sarkmalarını Önleyen Egzersizler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden Çene Altı Sarkmalarını Önleyen Egzersizler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Çene Altı Sarkmalarını Önleyen Egzersizler

  Reklam  Çene Altı Sarkmalarını Önleyen Egzersizler

  Forum Alev
  Yaşımız ilerledikçe alt çenede sarkmalar meydana gelir. Aşağıda tarif edeceğimiz egzersizleri alt çene bölgenize düzenli olarak uyguladığınız takdirde harikulade sonuçlar alabileceksiniz.


  Yoga danışmanı Beklen Dalgakıran Mynet sitesinde köşesinde kaleme aldığı yazıda hanımların en büyük şikayetlerinden çene altı sarkmalarına karşı yapılacak egzersizleri şekillerle anlattı. Belge Dalgakıran'ın yoga önerilerini aşagıda okuyabilir, ilgili görselleri madde sıralamasına göre fotogalerimizden görebilirsiniz..


  1- Çene Egzersizi


  Kulak memesinden başlayarak çenenize doğru, parmak uçlarınızı kullanarak hafif çimdikleme hareketleri yapın ve aynı zamanda boyun kaslarınızı gergin tutun. Parmaklarınıza karşı uyguladığınız direnci hissedin. (RESİM - 1)


  Başparmaklarınızı çenenizin tam altına getirerek tutun. Baş parmaklarınız ile çenenizi aşağıya doğru iterken kasınızın gerildiğini hissedin. Bu hareketi 10 kez tekrar edin ve dinlendirin. Sonra çenenizden kulak memenize kadar çimdikleme hareketini uygulayın. (RESİM - 2)


  2- Çene Masajı


  Bu egzersiz biraz daha farklıdır. Burada boyun ve alt çene kısmını çimdiklemek yerine masajlayın. Çene kaslarınızı hissederek kulak memesinden itibaren başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanın. (RESİM 3)


  İki elinizin parmaklarını kullanarak kulak memesinden çeneye doğru inin. (RESİM 4)


  Bu hareketle kaslarınızın çalıştığını hissedeceksiniz. Parmaklarınızı yukarı doğru iterken çenenizi aşağıya doğru itin ve parmaklarınızı hafifçe içeri iterken boynunuzu gergin tutun ve yukarıya doğru itin. Parmaklarınızı baskı kullanmak için değil, kaslarınızı hissetmek için kullanacaksınız. (RESİM 5)


  Bir elinizi yarım yumruk(parmaklarınızı hafifçe kıvırarak) haline getirip işaret ve orta parmağınızı tam çenenizin altındaki kasın üzerine yerleştirin. Çenenizi yumruğunuza doğru itin. 10’a kadar sayın ve bırakın. (RESİM 6)


  3- Çene Şekillendirici Egzersiz


  Ellerinizi kıvırarak yarım yumruk haline getiriniz. Küçük parmaklarınızı boynunuzun tam orta yerinde geleceği şekilde ellerinizi çenenize yerleştirin ve çenenizi yumruklarınıza doğru itin. (RESİM 7)


  Çene ve boyun kaslarınızı 10’a kadar sayarak kasın ve sonra gevşetin. Bu hareketi bir kere daha tekrarlayın. Boyun kaslarınızın çalıştığını hissedeceksiniz. (RESİM - 8)


  Şimdi ellerinizi yanlara doğru kaydırın ve tekrar 10’a kadar sayarken boyun kaslarınızı kasın ve gevşetin. (RESİM -9)
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Çene Altı Sarkmalarını Önleyen Egzersizler

  Reklam  İnsanların yaşları ilerlemeye başladığı zaman ilk önce çene altlarında buruşmalar başlamaktadır.Bu nedenle buraların değişik egzersizler ile geciktirilmesi söz konusu olmaktadır.+ Yorum Gönder
boyun sarkmasını önleyen hareketler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi