Ben (nevüs) Nedir ?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden Ben (nevüs) Nedir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Ben (nevüs) Nedir ?

  Reklam  Ben (nevüs) Nedir ?

  Forum Alev
  BEN (NEVÜS) NEDİR ? Nevüs doğum izi veya ben anlamına gelen Latince bir kelimedir.

  Derideki konjenital işaretler için kullanılan genel bir terimdir.

  Mole Latincede “benek” kelimesi için kullanılmaktadır. Konjenital ise "doğuştan gelen" demektir.

  Nevi, nevüsün çoğuludur. Konjenital neviler doğuşta mevcuttur.

  İki çeşit ben bulunmaktadır: konjenital ve edinilmiş. Pek çok bebek bensiz doğar.

  Zamanla benler görünmeye başlar. Yirmi yaşından itibaren çoğu insanda 20-40 civarında kolaylıkla görünebilen ve vücudunun her yanına dağılmış ben mevcuttur.

  Bu benler yaşarken ‘edinilir’ ve genellikle kurşunkalemin tepesindeki silgi büyüklüğünü geçmez. Sadece bazı bebekler (100’de 1 oranında) bir benle, yani konjenital bir nevüsle doğmaktadır.

  Bu benlerin büyüklükleri değişmektedir: 0,6 santimetreden küçük olabildiği gibi neredeyse tüm vücudu kaplayanı da vardır ki bunlara “dev konjenital nevüs” adı verilir.

  Vücutta bulunduğu yere göre ‘’"bathing trunk nevus" veya "garment nevus" gibi isimler alır. Büyük nevi, yetişkinde 20 santimden ve bebekte 8 santimden büyük çapa sahip olarak ya da yüz veya ayak gibi bir vücut alanının büyük kısmını kaplayan diye tanımlanmıştır.

  Nevi büyüklük, şekil, yüzey dokusu ve tüylülük bakımından çok çeşitlilik göstermektedir. Rengi açık tabadan simsiyaha dek değişmektedir.

  Çoğu kahverenginin tonlarındadır. Bazıları ince tüylü iken çoğunda uzun, kalın, koyu renkli, kaba görünümlü veya kıvırcık tüy bulunur. Bu tüyü kesmek veya tıraş etmek gelişimini artırmaz.

  Bazısı kalıcı olarak “tüyleri ürpermiş” bir görünüme sahiptir zira piloerektör adı verilen küçük kası epey büyümüştür. Bu minik kas, soğuğa maruz kaldığında insan cildi üzerindeki tüyün dimdik durmasını sağlar. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ben (nevüs) Nedir ?

  Reklam  Benlerin iki çeşidi bulunmaktadır. Birincisi hamilelik nedeniyle değişen hormonlara bağlı olarak ortaya çıkan benler ikincisi her insan da zamanla ortaya çıkan kahverengi lekelerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi