Akne Tedavisi - Sivilcesiz Güzellik

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden Akne Tedavisi - Sivilcesiz Güzellik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Akne Tedavisi - Sivilcesiz Güzellik

  Reklam  Akne Tedavisi - Sivilcesiz Güzellik

  Forum Alev
  Akne Tedavisi - Sivilcesiz Güzellik

  Akne Vulgaris (sivilce) kıl - yağ bezi biriminin kronik inflamatuar hastalığıdır. Akne Vulgaris - sivilce kimlerde Görülür? 12-25 yaş grubunun % 85inde görülür. Ender olarak 8 yaş civarında başlayıp, 30 yaştan sonra da devam edebilir. Erkeklerde daha sıktır ve daha ağır klinik seyir görülebilir.

  Akne vulgaris - sivilce Niçin Olur?
  Son yıllarda üzerinde en fazla durulan nedenler arasında sebum yapımında artış, anormal folliküler keratinizasyon ve mikrobiyal kolonizasyon sayılabilir. Mikrobiyal kolonizasyondan sorumlu mikroorganizmalar propinibakterium acnes, stafilococcus epidermidis ve pitrosporum oveledir. akne vulgaris - sivilce oluşumunda genetik faktörler de suçlanmaktadır. Hastaların çoğu aile öyküsü verirler ancak özel bir geçiş şekli saptanmamıştır.

  Akne vulgaris - sivilce nin Klinik Görünümü Nasıldır?
  Primer yerleşim yeri yüz, sırt, göğüs ve omuzlardır. Gövdedeki lezyonlar orta hatta yoğunlaşır. Herhangi bir lezyon ağırlıklı olabilmekle birlikte genellikle bir çok lezyon biraradadır. Non-inflamatuar lezyonlar komedonlardır. Komedonlar açık veya kapalı olabilir. Açık komedon deriden hafif kabarık, ortasında koyu renkli folliküler keratin ve lipid birikimi olan lezyondur. Kapalı komedonlar ise inflamasyonsuz beyaz renkli papüller şeklinde görülür. Özellikle kapalı komedonlar inflamatuar lezyonların prekürsorlarıdır.

  İnflamatuar lezyonlar, çevresinde eritem inflamasyon bulunan küçük papüllerden püstül ve büyük nodüllere, kistlere kadar değişebilir. Aktif lezyonlar dışında iyileşmiş lezyonlara ait skarlar da bulunabilir. Akne skarları küçük ağızlı derin deprese skarlardır. Nadiren gövdede hipertrofik skarlar olabilir.

  Akne vulgaris - sivilcete Laboratuvar İncelemeleri Gerekli mi?
  Hiperandrojenizmden şüphelenilmiyorsa akne vulgaris - sivilceli hastada laboratuar tetkik gerekli değildir. Ancak menstruasyon düzensizliği, hirsutismus, androgenetik alopesi gibi hiperandrojenizm belirtileri varsa hastaların bir dermatoloğa ve daha sonra gerekirse bir endokrinoloğa başvurmaları gerekebilir.

  Akne vulgaris - sivilce Tanısı Nasıl Konulur?
  Tanı genellikle kolaydır. Hastanın yaşı, lezyonların yerleşim yerleri ve komedonların varlığı ile follikülitler, rosasea, lupus miliaris disseminatus fasieiden ayrılabilir.

  Akne vulgaris - sivilce Tedavisinde Amaç Nedir?
  Amaç, folliküler keratinizasyonu düzeltmek, sebase bezlerin aktivitesini, folliküler bakteriyel popülasyonu ve inflamasyonu azaltmaktır. Bu şekilde lezyonların skar bırakması ve hastada güvensizlik, değersizlik duygularının oluşması engellenir.

  Akne vulgaris - sivilce Tedavisinde Neler Kullanılır?
  • Temizleyici ajanlar
  İşlem abartılmadığı sürece temizlik için kullanılan pH değeri 5.5 olan sabunlar follikül içindeki lipid ve bakterileri uzaklaştırabilirler, ancak komedon giderici ve tedavi edici etkileri yoktur. Tedaviye yardımcı ajanlardır.

  • Topikal ajanlar
  - Vitamin A asiti (Tretinoin): Folliküler keratinizasyonu düzenler. Komedonların hakim olduğu aknede tercih edilir. İrritasyon yapıcı etkisi vardır. Özellikle güneşe maruz kalındığında bu etki artar. (Acnelyse krem, Retino jel).
  - Benzoyl peroksit: Güçlü bir antibakteriyel ajandır. Kuruluk irritasyon ve allerjik dermatite neden olabilir. (Aknefug BP losyon, Aksil krem, Benzac AC jel).
  - Antibiyotikler: Klindamisin ve Eritromisin p. acnese etkilidir. Uzun süreli kullanımda rezistans bildirilmiştir. Klindamisin % 1, eritromisin % 1-2 kullanılabilir. Eritromisin, benzoyl peroksitle kombine edildiğinde etkisi artar. (Cleocin-T losyon, Clamine-T losyon, Benzamycin jel).
  - Azelaik asit: Keratinizasyon ve folliküler bakteri kolonizasyonuna etkilidir. Genellikle % 20 krem şeklinde kullanılır. Yanma hissi oluşturması dışında bir yan etkisi yoktur. (Azelderm krem, Skinoren krem)
  - Salisilik asit: Keratolitik etkisi nedeniyle kullanılabilir, retinoik asit kadar güçlü değildir (Salsil-2 jel).

  • Sistemik Ajanlar
  Antibiyotikler
  * Tetrasiklin, 250 mg-1 g/gün dozlarda serbest yağ asitlerini ve p. acnesin sayısını azaltır. 1 g/gün başlangıçtan sonra 250 mg/gün ile 6 ay idame edilebilir. Dişlerde diskolorasyon ve iskelet sistemini baskılayıcı etkileri nedeniyle 8 yaş altında kullanılmamalıdır. (Devasiklin, Tetra, Tetramin 250 mg-cap, Tetralet 500 mg-cap).

  * Doksisiklin (Doksin, Monodoks, Tetradoks 100 mg-cap) ve minosiklin (Türkiyede preparatı yok) en az tetrasiklin kadar etkilidir. Ancak fotosensitivite nedeniyle yaz aylarında kullanımı sınırlıdır.

  * Trimetoprim-Sulfametoksazol kombinasyonu hematolojik yan etkileri nedeniyle ancak diğer antibiyotiklere cevap vermeyen hastalarda kullanılabilen bir seçenektir. (Bactrim, Bakton, Baktrisid DS, Bibakrim, Cotrirer Kemoprim, Metoprim, Mikrosid, Septrin, Trifen, Trimoks).

  Hormonlar: Mutlaka Dermatolog veya endokrinolog tarafından kullanılmalıdırlar.
  * Antiandrojenler: Siproteron asetat ve etinil östradiol kombinasyonu bir oral kontraseptiftir. Sebum salgısını ve komedon oluşumunu azaltır. (Diane-35).
  * Östrojenler, glukokortikoidler ve gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) kullanılabilen diğer seçeneklerdir.

  İsotretinoin: Dermatologlar tarafından kullanılmalı ve hastalar izlenmelidir. Şiddetli ve tedaviye dirençli aknede çok etkilidir. Sebum üretimini azaltır, keratinizasyonu düzeltir, p. acnesi azaltır ve antienflamatuar etkisi vardır. 1-2 mg/kg/gün dozda 18-20 hafta kullanılır. Teratojenik potansiyeli nedeniyle tedavi boyunca ve tedaviden sonraki bir ay içinde hamile kalınmamalıdır. Deri kuruluğu, keilit, konjunktivit, hipertrigliseridemi, epistaksis ve saç dökülmesi yapabilir. (Ro-accutan).

  Hangi Tip Aknede Hangi Ajanlar Kullanılmalıdır?
  Hafif aknede daha çok topikal ajanların kullanılması yeterlidir. Orta derecede aknede ise topikal ajanlara bir sistemik antibiyotik eklenmesi uygun olabilir. Şiddetli aknede isotretinoin kullanılmalıdır.

  Akne vulgaris - sivilcein Prognozu Nasıldır?
  Olguların çoğu 20li yaşların başında düzelir. Ancak ender de olsa 30lu ve 40lı yaşlara kadar uzayabilir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Akne Tedavisi - Sivilcesiz Güzellik

  Reklam  Akne tedavilerinde kullanılan merhemlerin eski deri tabakasını soyarak yerine yenisi çıkıncaya kadar tedavi devam etmektedir.Fakat bu kremlerin kendilerine göre yan etkileri de göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi