Anne Yüreği - Anneler Günü Hikayesi

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Çocuk Hikayeleri Bölümünden Anne Yüreği - Anneler Günü Hikayesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Anne Yüreği - Anneler Günü Hikayesi

  Reklam  Anne Yüreği - Anneler Günü Hikayesi

  Forum Alev
  Anne Yüreği - Anneler Günü Hikayesi


  Anne Yüreği

  Hiç Dükkanlardan gramla alışveriş edecekleri için habire sıralarını erteleyen ya da dükkanın tenha vaktini kollayan anneleri gördünüzmü? Ya da pazar yerinde? "Yarım kilo olmaz mı?" diye soran bir anneye rastladınızmı? Onların tedirgin ve mahçup halleri ile kavrulup üzüldüğünüz oldu mu? O tedirginliğin ve mahçubiyetin sebebi bir aile sırrının açığa vurulması, "eli dar günlerin" ifşa edilmesindendir.
  Böyle bir buruk manzaradan sonra eğer Behçet Necatigil Bursa da aşasaydı; Heykel den Yeşil e doğru ağır ağır yürüyen Behçet Necatigil e yetişir ve şu mısralarına kulak verirdim:
  "Çarşılarda bir şey
  Biz pek aramazdık çocuklar olmasaydı.
  İnsanlara, tezgahlara, kağıtlara kolaydı
  Biz bu kadar eğilmezdik
  Çocuklar olmasaydı."
  Dünya da hiçbir baş, kalbi evlat sevgisi ile dolu bir annenin ve babanın onlar için eğildiği kadar eğilmemiştir. Yemeyip yediren, giymeyip giydiren anaların yüreğindeki şefkat ve fedakarlık ateşi ise söndürülesi bir ateş değildir. Onlar ustaların ustası Arif Nihat Asya nın seslendirdiği gibi derler k:
  "İlk kundağın ben oldum yavrum,
  İlk oyuncağın ben oldum!
  Acı nedir tatlı nedir bilmezdin,
  Dilin damağın ben oldum,
  Bir dediğini iki etmiyeyim diye
  Öyle çırpındım ki...
  Ve seni öyle sevdim
  Sana o kadar ısındım ki..."
  Önce annelerimizin dizinde insanlaşırız. Hayatımız boyunca ağıtacağımız tebessümlerin kaynağı, onların bize teessümleridir.
  Biz hasta oluruz, eriyen onlar olur.. Biz elimizi çarpsak bir yere, onların kolu tutulur. Bizim başımız ağrısa, onların çiğeri yanar. Hani geceleri usulca yanımıza gelip üstümüzü örterler ve yanağımıza alev alev bir öpücük bırakıp sessizce giderler annelerimiz... O saf ve hesapsız sevgiden daha derinini gördünüzmü? Ne yazık ki kıymetini bilemeyip attık bir kenara o ana öpücüklerini. Saklamak lazımmış birini bile olsa. Artık analarımızın kimi var, kimi yok...
  En çok annelerimiz özler bizi. Onun bize duyduğu hasretle başedebilecek hasret yoktur. Necip Fazılın dediği gibi ben de diyeceğim ki:
  "Gözlerinde bir derin hiçin
  Kanadın yayılmış çırpınmak için
  Bu kış yolculuk var, diyorsa için
  Beni de beraber al anneciğim."
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Anne Yüreği - Anneler Günü Hikayesi

  Reklam  Hikayeler anlatılınca çocukların tüm ilgileri anlatan kişiye yoğunlaşmaktadırlar. Bu durum anneler ile çocuklar arasındaki bağı güçlendirip unutulmayacak bir an olmasını sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi