Yardımlaşma ile ilgili masal

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Çocuk Masalları Bölümünden Yardımlaşma ile ilgili masal ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi
  Reklam

  Yardımlaşma ile ilgili masal

  Reklam
 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  --->: yardımlaşma ile ilgili masal

  Reklam  yardımlaşma masalları

  YÜZÜNÜZDEN TEBESSÜM EKSİK OLMASIN
  Küçük kız, hüzünlü bir yabancıya gülümsedi...
  Bu gülümsemeyle adam kendini daha iyi hissetti.
  Yakın geçmişte kendisine yardım eden bir dosta teşekkür etmediğini hatırladı.
  Hemen bir not yazdı ve yolladı.
  Arkadaşı aldığı haberden çok mutlu oldu.
  Her öğlen yemek yediği lokantada garson kadına yüklü bir bahşiş verdi.
  Garson ilk defa böyle bir bahşiş alıyordu. Akş** eve giderken kazandığı paranın bir parçasını her zaman köşe başında oturan fakir adamın şapkasına bıraktı.
  Adam öyle ama öyle minnettar oldu ki...
  İki gündür boğazından tek lokma geçmemişti.
  Karnını doyurduktan sonra, ıslık çalarak bodrum kattaki tek göz odasının yolunu tuttu.
  Öyle neşeliydi ki bir saçak altında titreyen köpek yavrusunu görünce, kucağına aldı, sevdi.
  Küçük köpek gecenin soğuğundan kurtulduğu için sevinçliydi.
  Sıcak odada sabaha kadar koşuşturdu durdu.
  Gece yarısından sonra apartmanı dumanlar bastı.
  Dumanı koklayan köpek öyle bir havlamaya başladı ki.
  Önce fakir adam uyandı sonra bütün apartman halkı.
  Anneler babalar dumandan boğulmak üzere olan yavrularını kucaklayıp, ölümden kurtardılar.
  Bütün bunların hepsi tek kuruşluk maliyeti olmayan bir TEBESSÜMÜN sonucuydu.
  YÜZÜNÜZDEN TEBESSÜM HİÇ EKSİK OLMASIN

 3. 3
  Ziyaretçi
  yardımlaşma ile ilgili hikaye

  ''Hadi oğlum, dersine çalışsana! '' dedi, yalvaran gözlerle annesi ''Bir gün'' dedi ve uyumasına devam etti çocuk.

  Zaman su gibi akıp geçti. Bir- iki yıl hazırlık kursu aldıktan sonra üniversiteye girebildi. Bir gün fakülte arkadaşlarının; ''Bizimle cumaya gelmeye ne dersin?'' teklifine, ''Siz gidin bir gün olur ben de giderim.'' diye kaçamak cevap verdi.

  İkinci sınıfa geçmeden fakülteden atıldı, ''Bir gün'' olup da çalışmak nasip olmadığındanİşsiz güçsüz dolaşırken, bir arkadaşı elinden tutup onu bir işe yerleştirdi.
  Gün geldi, evlendi, çocukları oldu. Arkadaşı; '' Çocuklarına imandan, ahlâktan, kültürden bahsetsen, çok boş yetişiyorlar.'' dediğinde, ''Daha küçükler, hele bir büyüsünler.'' dedi.

  Çocuklar büyüyüp, sorular sormaya başlayınca, onlara geçiştirici cevaplar vermeye çalıştı, ama bilgisizliğini bir türlü gizleyemedi, içinde bir eziklik hissetti. Bildiği bir şey vardı, bilgisizliğini yenebilmesi için kitap okulmalıydı.

  '' İnsan neydi, niçin vardı?'' Evvelâ bu mevzu ile alâkalı kitapları taradı.Bulduğu kitap sayısı bir düzineyi geçmişti. Kasaya doğru ilerlerken, kitapların fiyatlarını şöyle bir hesapladı, olduğu yerde kaldı: ''Şimdi param az, elime toplu para geçecek nasıl olsa, o zaman gelir alırım.'' diye tasarladı ve dönüp kitapları yerine bıraktı. Eline para geçti ama kitapçıya uğramak aklına gelmedi

  Uzun bir aradan sonra işe giderken yolda sakat bir dilenci gördü, para vermek geldi içinden; ''Neyse?'' dedi, ''Dönüşte verebilirim.''

  İşine yaklaşırken bir salâ sesi duydu, dikkat kesildi; meğer bir yakını vefat etmiş! İçine bir huzurszluk çöktü, ''Ya ölüm bir gün yakama yapışıverirse, zaten yaş da ilerlemekte'' diye düşündü. Kendi kendine, ''Artık iç dünyama çeki düzen verme vakti gelmedi mi?'' diye sordu.cevabı, teredüdütsüz ''evet''ti ama işler de bu aralar hayli yoğundu, ''Hele bir yaza varalım tesisllerin açılışını yapalım, düşünürüz.'' dedi yine. Allah'ın günleri bitmezdi ya!..

  Bir iş dönüşü gecekonduların arasından geçerken, çileli yılları geldi aklına bir burukluk hissetti.

  Hay Allah! Bu gözyaşları da neyin nesi? Duygu selinin tazyikine daha fazla dayanamayıp, gözlerden sızan yaşlar, çağlayan oluverdi.Dermanı kalmayınca, çömelerek ağlamasını sürdürdü.

  Tarifsiz hislerle çağladı ruhu, gözlerini silerek; '' Bunları kaleme almalıyım!'' diye mırıldandı Yine ''bir gün'' dedi; ''Gün gelir yazarım duygularımı''

  ''Gün olur bir aya değer''di ama, bilmeliydi ki, o güne ulaşabilmek için, her günün kadrini bilip çabaları kilometre taşı yapmalıydı.

  ''Bir gün'' salâ sesiyle mahalle,sessizliğe büründü. İşe giderken, dikkatsiz bir şoförün kullandığı arabanın çarpmasıyla hayatını kaybetmişti.  'Ey Rabbimiz! biz kendimize zülmettik.Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz'(A'raf 23) 4. 4
  Ziyaretçi
  Yaa Sağolda Bu 6. Sınıf İçin uygun Bi şeymi?

+ Yorum Gönder
yardımlaşma ile ilgili masal,  yardımlaşma ile ilgili masallar,  yardımlaşma ile ilgili kısa masallar,  yardımlaşmayla ilgili masal,  yardımlaşma ile ilgili masallar ve öyküler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi