Su çiçeği Aşisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Su çiçeği Aşisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  digiuye
  Üye
  Reklam

  Su çiçeği Aşisi

  Reklam  Su çiçeği Aşisi

  Forum Alev
  - Su çiçeği aşısı Varisella Zoster virüsünün kullanıldığı canlı zayıflatılmış bir aşıdır.
  - Su çiçeği aşısı hastalığı geçirmemiş ve aşı yaptırmasında sakınca olmayan 12 aylıktan büyük çocuk ve erişkinlere önerilmektedir.

  - Tek doz su çiçeği aşısından sonra 12 aylıktan 13 yaşına kadar olan çocukların %97’si koruyucu antikor geliştirirler.

  - Su çiçeği aşısının etkinliği ciddi ve ağır suçiçeği enfeksiyonuna karşı %97’dir.

  - 13 yaşından büyüklere su çiçeği aşısı en az 1 ay ara ile olmak üzere 2 doz olarak önerilmektedir.

  - Su çiçeği aşısı cilt altına uygulanmalıdır.

  - Su çiçeği aşısı kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı ile aynı günde farklı bölgelerden güvenle uygulanabilmektedir. Ancak aynı gün uygulanmazlarsa her iki aşı arasında en az 4 haftalık bir süre bırakılması gerekmektedir.

  - Su çiçeği aşısı bu hastalığı geçirmemiş ve hastalığa yakalanma ihtimali yüksek çocuk ve erişkinlere önerilmektedir. Kreş giden çocuklar, öğretmenler ve burada çalışan diğer personel, bakım veren ünitelerde çalışan kişiler, askeri personel, doğurganlık çağında olan ve su çiçeği geçirmemiş kadınlar (hamilelere uygulanmamalıdır!), sık yolculuk yapan kişiler, bağışıklık sistemi yetmezliği olan kişiler gibi su çiçeği geçirmesi riskli olan kişilere bakım veren sağlık personeli ve bu kişilerle aynı evde yaşayanlar su çiçeği aşısı uygulanması gereken gruplar içindedir.

  - Su çiçeği geçiren bir kişiyle karşılaşma sonrasında hastalığın bulaşma ihtimali %90’ın üzerindedir. Hasta kişi ile karşılaşma sonrası ilk 3 gün içinde (5 güne kadar uygulanabilmektedir) su çiçeği aşısı uygulanması hastalıktan koruyabilmekte veya hastalığa yakalanılsa bile daha hafif geçirilmesini sağlayabilmektedir.

  - Su çiçeği aşısı bağışıklık sistemi yetmezliği bulunan kişilere ve hamilelere uygulanmamalıdır 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Su çiçeği Aşisi

  Reklam  Su çiçeği hastalığı tehlikelei olan bir hastalıktır.Bebeklerin bu hastalığı atlatmaları büyüklere göre daha kolay olmaktadır.Aşıları tam yapılana bebeklerin her zaman bulaşıcı olan bu hastalığın yenilmesinde etkili olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi