Disiplin nedir Ne değildir ?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Disiplin nedir Ne değildir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ZEYCANSU
  Emekli
  Reklam

  Disiplin nedir Ne değildir ?

  Reklam  Disiplin nedir Ne değildir ?

  Forum Alev
  Çocuğuna etkili bir şekilde nasıl disiplin vereceğini öğrenmek tüm anne babaların edinmeleri gereken önemli bir beceridir. Disiplin cezalandırmak değildir.

  Disiplin; kendini güvende ve sevilen hisseden, özgüvene ve özdisipline sahip, içgüdülerini nasıl kontrol altında tutacağını bilen, hayatın günlük stresleriyle başa çıkabilen ve aşırı düş kırıklıkları yaşamayan bir çocuk yetiştirmek amacıyla, ona doğruyu yanlıştan ayırmayı, diğerlerinin haklarına nasıl saygılı olunacağını, hangi davranışların uygun olduğunu, hangilerinin olmadığını öğretmektir.

  Eğer çocuğunuzu disipline etmekte zorluklar yaşıyorsanız, şunu unutmayın ki herhangi bir yanlış yapmıyor olabilirsiniz. Bütün çocuklar farklıdır, farklı mizaçları ve gelişim seviyeleri vardır. Bir çocukta işe yarayan bir disiplin yöntemi sizin çocuğunuzda işe yaramayabilir.

  Anlamanız gereken en önemli konu, çocuğunuzu disipline etmeye çalışırken ona davranışlarınız onun gelecekteki davranış şekillerini biçimlendirecektir. Eğer çocuğunuzun ısrarlı ağlamaları veya mızmızlıkları sonucunda teslim oluyorsanız, öfke nöbetlerine, sert davranışlara ve ağlamalara hazırlıklı olmalısınız. Çocuğunuz bu davranışları sayesinde eninde sonunda sizin teslim olacağınızı artık biliyor. (bir kere teslim olmuş olsanız da) Eğer sağlam, değişmez ve tutarlı davranırsanız, çocuğunuz ne yaparsa yapsın sizin teslim olmayacağınızı öğrenir.

  Disiplin ve ceza metotlarınızda tutarlı olun. Çocuklar her zaman sınırlarını test edeceklerdir, ve eğer siz bu sınırlar konusunda tutarlı davranmazsanız çocuklarınızı kötü davranışlar için cesaretlendirmiş olursunuz.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Disiplin nedir Ne değildir ?

  Reklam  Çocukların eğitimlerinde ve genel terbiye davranış şekillerinde disiplin çok önemlidir.Disiplin çocuğu çok sıkmak her zaman kontrol altına almak demek değildir.Onun hal ve hareketlerini düzene sokmak ve onun ileride başarılı ve sağlıklı olması için yapılan çalışmalardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi