Bebeklerde Kabızlık Sorunu

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bebeklerde Kabızlık Sorunu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Bebeklerde Kabızlık Sorunu

  Reklam  Bebeklerde Kabızlık Sorunu

  Forum Alev


  BEBEKLERDE KABIZLIK

  Anne sütü ile beslenen bebekler genellikle yumuşak kıvamda ve sık dışkı yaparlar. Normal bebekler ilk ayda günde 8-10 kez dışkı yapabilirler. Kaka, sarı-yeşil renkte ve biraz sulu olabilir. Kıvamlı parçalar içeriyorsa ve miktarı fazla değilse normaldir. Ancak anne sütü alan bazı bebekler ise 2-3 günde bir dışkı yaparlar. Dışkının kıvamı sert değilse bu bir sorun oluşturmaz. Bebeklerin dışkılama sırasında zorlanmaları, yüzlerinin kızarması da normaldir.
  Ancak, keçi kakası gibi sert ve tane tane dışkılama kabızlık işaretidir. Bu durum, bebeğin yeterli beslenmemesi ya da az sıvı alması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kabızlıkta dışkı yaparken zorlanma, makatta çatlaklara yol açabilir. Bu durumda dışkıda çizgi şeklinde kan görülür. Kabızlığın tedavisi için bebeğin sık aralarla beslenmesi gerekir. 4 aylıktan büyük, ek gıda almakta olan bebeklere "su" ve "posa bırakan sebze ve meyve pürelerini" bolca vermek gerekir. Makata yumuşatıcı veya ağrıyı azaltıcı kremlerin sürülmesi de yararlı olabilir. İnatçı kabızlık durumlarında zeytinyağı vb. ev ilaçlarını kullanmaya başlamadan önce sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Bebeklerde Kabızlık Sorunu

  Reklam  Bebeklerin kabızlık sorunları genellikle annelerinin sütü ile geçmektedir.Bu nedenle annelerin yediklerine içtiklerine dikkat etmeleri gerekmektedir.Bunların dışında bebeklerin iki gün içinde dışkı yapmaları normal olarak görülmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi