Baş ve Yüz yaralanmaları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Baş ve Yüz yaralanmaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Baş ve Yüz yaralanmaları

  Reklam  Baş ve Yüz yaralanmaları

  Forum Alev
  Baş bölgesindeki yaralanmalar çocuklarda sıkça görülen, ancak çürük ve şişliklere neden olsalar da genellikle pek önemli olmayan yaralanmalardır. Baş ya da alındaki küçük bir yaralanma bile epey kanamaya neden olabilir. Baş bölgesine şiddetli bir darbe gelmesi kafatası içinde beynin ani hareketine bağlı beyin sarsıntısına yol açabilir ya da hemen belirti vermeyen bir kafa içi kanamasına neden olabilir. Bu tür yaralanmalar sonrasında görülen belirtiler aşağıya çıkarılmıştır.
  Dikkat!
  Çocuğun kafasını çarparsa ve 24 saat içinde herhangi bir anormal davranış ya da aşağıdaki belirtilerden birini gösterirse hemen acil yardım çağırın.
  • Geçici de olsa bilinç kaybı
  • Kusma
  • Normalde horlamadığı halde çocuğunuzun horlaması ya da hırıltılı soluk alıp vermesi
  • Burnundan ya da kulağından berrak ya da kanlı akıntı gelmesi
  • Normal olmayan kanama
  • Parlak ışıktan rahatsız olma

  Ne Yapmalı?

  1.
  Başını çarptığında şişlik oluşursa üzerine soğuk su ile ıslatılmış bez ya da buz torbası koyun; bu şişliği azaltacaktır. Alttaki deride oluşan değişiklikleri dakikada bir kontrol edin ve ortası ağarmış bir kızarıklık oluşursa soğuk uygulamasına son verin.
  2. Çarptığı yerde kanama olursa vücudun diğer yerlerinde görülen kanamalarda yaptığınız gibi üzerine temiz bir mendil ya da gazlı bezle bastırın.

  3. 24 saat boyunca çocuğunuzu yakından izleyin. Yukarıda sıralanan ve gecikmeye gelmez yardım gerektiren belirtilerden biri ya da birkaçının oluşup oluşmadığına bakın. Kafasını fena çarpmışsa üç saatte bir uyandırın; uyanmazsa hemen acil yardım çağırın.
  4. Burnundan ya da kulağından kan ya da açık renkli bir sıvı gelirse burnunun ve kulağının altına temiz bir örtü serip çocuğu iyileşme konumunda yatırın. Kulağından akıntı geliyorsa daha kolay akması için o kulağın üzerine yatırın. Akıntıyı durdurmaya çalışmayın. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Baş ve Yüz yaralanmaları

  Reklam  Çocukların süreli düşmeleri yada kafalarını bir yerlere çarpması durumunda yapılacak olanların olayla alakası olmaktadır.Ufak tefek sıyrıklarda pansuman yapmak ve kafa çarpmlarında doktora gitmek gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi