Parmaklarda ezilme. Burkulma

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Parmaklarda ezilme. Burkulma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Parmaklarda ezilme. Burkulma

  Reklam  Parmaklarda ezilme. Burkulma

  Forum Alev
  Çocuğun parmakları kapı ya da pencereye sıkışıp ezilirse birkaç dakika soğuk su altında tutun. Parmaklar çok şişmişse ya da saatler sonra bile ağrı varsa çocuğu hastaneye götürün.


  Burkulma
  Burkulma eklemleri destekleyen ve “ligament” denen güçlü bağların zedelenmesidir. Kemik kırığına benzer belirtilere yol açabilir. Kırık ile burkulmayı ayırt edemezseniz kırılmış gibi ilkyardım uygulayın.
  Burkulan eklemin altına yumuşak bir şey koyarak destekleyin.
  Ne yapmalı?
  1. Ayakkabısını, çorabını ve zedelenen eklemdeki şişliği arttırabilecek ne varsa yavaşça çıkarın.  2. Burkulan eklemi en çok rahat edeceği konuma getirip altından destekleyin. Ağrıyı ve şişliği azaltmak için soğuk suyla ıslatılmış bezle sarın ya da üzerine buz torbası koyun.
  3. Eklemin çevresine kalınca bir kat pamuk yerleştirerek sıkıca sarın. Çok sıkı sararsanız dolaşım kesileceği için tırnaklarda beyazlaşma, hatta morarma olabilir. Buna dikkat etmelisiniz.
  Belirtiler:
  • Zedelenen yerde ağrı
  • Şişme ve daha sonra morarma
  • Eklemin hareketinde güçlük

  Dikkat!
  İlk yardım uyguladıktan sonra hemen hastaneye başvurun. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: parmaklarda ezilme. Burkulma

  Reklam  Çocukların bir yerleri ezildiği burkulduğu zaman hemen buz uygulamak gerekmektedir.Ağrı kesici verilmeli ve ileri tetkiklerin yapılabilmesi için hastaneye götürmek gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi