Kıl kurdu oyun sırasında kolaylıkla bulaşabilir..

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Kıl kurdu oyun sırasında kolaylıkla bulaşabilir.. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Kıl kurdu oyun sırasında kolaylıkla bulaşabilir..

  Reklam  Kıl kurdu oyun sırasında kolaylıkla bulaşabilir..

  Forum Alev
  Halk arasında kıl kurdu olarak bilinen oksiyürler bağırsaklarda yaşayan küçük, beyaz, boyu 2 mm. İle 1 cm. arasında ipliksi parazitlerdir. Küçük çocuklarda kıl kurdu genellikle kolaylıkla tedavi edilir.

  Çocuğunuzda kıl kurdu varsa, gece yatağında sürekli hareket ettiğini ve anal kaşıntı nedeniyle uykuya dalamadığını görürsünüz. Kaşıntının nedeni dişi kıl kurtlarının yumurtalarını anüs çevresine bırakmak üzere dışarı çıkmalarıdır. Bu nedenle bazen geceleri çocuğun poposunda veya dışkısında ince, beyaz kurtlar görülebilir.

  Kıl kurdu insana nasıl bulaşır?
  Kıl kurdunun bulaşması çok kolaydır. Genellikle çocuktan çocuğa bulaşır ve oyun sırasında çocukların parmaklarındaki yumurtalar diğer çocuklara geçebilir. Parazitin yumurtası çocuğun cildinde saatlerce ve giysiler, çarşaflar ve oyuncaklar üzerinde ise günlerce canlı kalabilir. Çocuğunuz ellerinde veya oyuncaklarının üzerinde yumurtalar varken, ellerini ya da oyuncağını ağzına götürürse, yumurtalar vücuduna girer.

  Yumurtalar kuluçka süresi boyunca bağırsakların üst kısmında kalır. Kuluçka süresinden sonra ise bağırsaklardan aşağı doğru ilerleyerek, yumurtalarını bıraktıkları anüs yoluyla dışarı çıkarlar.

  Çocukların anüsü kaşımaları halinde yumurtalar tırnaklarının altına girebilir. Bu durumda çocuk evde dolaşırken yumurtaları çeşitli yerlere bulaştırarak diğer aile fertlerine geçmesine de neden olabilir. Ayrıca çocuklar oyun sırasında yumurtaları kolaylıkla birbirlerine bulaştırabilirler.

  Kıl kurdu nasıl teşhis edilir?
  Kıl kurdu genellikle çocuk uyurken anüsten dışarı çıktığı için seloteyp testi ile saptanmaları kolaydır. Bunun için doktorunuz size özel bir test gereci verecektir.

  Doktorun vereceği ucunda seloteyp bulunan test gereci çocuğun anüs çevresindeki cilde bastırılır ve daha sonra bant çıkarılarak yapışkan kısmı mikroskop ile incelenir.

  Bu testi sabah çocuk yeni uyandığı sırada yapmak gerekir. Eğer kıl kurdu varsa yumurtalar mikroskopta görülür. Test sırasında anüs çevresindeki yumurtaları sizin görmeniz de mümkündür.

  Kıl kurdu nasıl tedavi edilir?
  Kıl kurdu enfeksiyonları genellikle hafiftir ve doktorunuzun vereceği ilaç ile bağırsaklar tamamen temizlenebilir. Dikkatli bakıldığında hasta kişinin dışkısında parazitler görülebilir. Kız çocuklarda parazitler genital organlara kaçabilir bu nedenle bu organlarda akıntılar görülebilir.

  Parazitle mücadelede bütün ailenin tedavi altına alınması hastalıktan tamamen kurtulmak açısından önemlidir. Kıl Kurdu tedavisinde verilen ilacı bütün ailenin kullanması gereklidir.

  Tırnakların kısa kesilmesi, el yıkama alışkanlığının kazandırılması ve iç çamaşırların yüksek ısılarda yıkanması sonrasında ütülenmesi ya da çamaşırların arada sırada kaynatılması hastalıktan korunma açısından önemlidir.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kıl kurdu oyun sırasında kolaylıkla bulaşabilir..

  Reklam  Kıl kurdu rahatsızlıkları tedavisi çok kolay olan enfeksiyonla kapılan ve bulaşan bir hastalık türüdür. Teşhisi evde doktorun vereceği bir band ile anüse yapıştırılır ve daha sonra hastanede teşhis konulur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi