CP(spastik felç)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden CP(spastik felç) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  CP(spastik felç)

  Reklam  CP(spastik felç)

  Forum Alev
  Serebral paralizi kelime anlamı olarak (serebral = beyin , paralizi =felç ) beyin felci demektir.
  CP (serebral Paralizi) , doğum öncesi, doğum sırası ve ya doğum sonrası beyindeki bir lezyon (hasar) sonucu ortaya çıkan nöromüsküler( kas – sinir) bir bozukluktur.
  Serebral paralizi ilk defa 1862 yılında İngiliz ortopedist W.J. Little tarafından tanımlanmıştır. Kullanılacak terimler üzerinde uzun süren tartışmalar sonucunda Serebral paralizi terimini ilk defa 1947 yılında Phelps kullanmıştır. Halen Little hastalığı , konjenital dipleji , konjenital (doğumsal ) spastik paralizi ve spastik terimleri halen kullanılmaktadır.
  Halk arasında bilinen en yaygın ismi “ SPASTİK” tir.
  CP herhangi bir nedenle beynin motor ( hareket kontrol merkezi) merkezindeki hücrelerin ölümü ile karakterizedir. CP ilerleyici değildir. Ancak çocuk , merkezi sinir sistemindeki hasarla gelişmek zorunda olduğu için belirtiler yaşantısıyla birlikte değişiklik gösterir. Bu nedenle erken tanı , hastalık kalıcı şekil bozukluklarına neden olmadan tedaviye başlanması açısından büyük önem taşır.
  Bu çocukların % 80 ininde zeka normaldir. Ancak çocuklar normal zihinsel gelişimlerini fiziksel hareketlikleriyle tamamladıkları için CP li çocuklarda zihinsel gelişimlerini diğer çocuklara göre daha geç tamamlama yada zihinsel gelişim geriliği oluşma riski vardır. Bununla beraber CP li çocuklarda özellikle atetoid tipte üstün zekalılıkta gözlenmiştir.
  CEREBRAL PARALİZİNİN TİPLERİ
  Başlıca 5 tipe ayrılır:
  1-spastik tip
  2-hipotonik tip
  3-atetoid tip
  4-ataksik tip
  5-mixt (karışık) tip
  1-SPASTİK TİP
  Spastik , gergin ve ya sert kas anlamına gelir. Kas sertliği , hareketin yavaşlamasına ve harekette kontrol güçlüğüne neden olur. Beynin lezyona uğramış kısmından gelen yanlış emirler çocuğun hareketini zorlaştırarak vücudun tipik pozisyonlarda tutulmasına neden olur. Bu durum çeşitli hareket kayıplarına sebep olmaktadır. Zamanla deformiteler ( şekil bozuklukları) gelişebilir.
  Kas sertliği ( spastisite) çocuk sinirli olduğunda , aşırı çaba gösterdiğinde ve ya hızlı hareket ettiğinde daha da artar. Vücudun bir parçasından diğerine spastisitedeki yer değişikleri baş pozisyonundaki değişikliklerle birlikte meydana gelebilir.
  Spastik tip , CP’nin en yaygın tipidir. Spastik bir çocuk etkilenen vücut kısmına göre tanımlanır.

  a- Spastik tetraparazi: Tüm vücut etkilenir. Baş kontrolu zayıftır. Kollar içe dönmüş ve dirsekler bükülmüştür. Eller yumruk şeklindedir. Bacaklarda içe dönmüş ve birbirini çaprazlar tarzda durur. Ayağa kalktığında parmak ucunda duruş görülür.

  b- Spastik diparazi: Bacaklar kollardan daha fazla etkilenmiştir. Kollar hafifçe beceriksizdir. Bacaklar içe dönmüştür ve birbirini sıkıştırır tarzdadır. Ayağa kalktığında parmak ucunda duruş görülür.
  c- Spastik hemiparazi: Bir taraf kol , vücut ve bacak etkilenmiştir. Kol içe dönmüş ve dirsek bükülmüştür. El yumruk şeklindedir. Bacak içe dönmüş ve dizden bükülmüştür. Ayağa kalktığında parmak ucunda duruş görülür.

  2-HİPOTONİK TİP
  Hipotonik kas zayıf ve gerginliği az kas anlamına gelir. Kasta normal gevşekliğin ötesinde bir gevşeklik vardır. Eklemlerinde de gevşeklik görülür. Bu nedenle çıkık oluşma riski yüksektir. CP’nin ender görülen bir tipidir.

  3-ATETOİD TİP
  Atetoz kontrolsüz hareketler anlamına gelir. Bunlar çocuğun bacak , kol , el ve ya yüzündeki sarsıntılı yada yavaş yılanvari hareketlerdir. Bu hareketler çocuk heyecanlandığında kızgın ve ya daha az sakin olduğu durumlarda daha şiddetlenir. Bu istemsiz hareketler sertlikten gevşek duruma doğru kas değişiklikleri olarak görülür ve kaybolur. Deformiteler gelişime daha az ilişkilidir. Sürekli kas değişiklikleri çocuğu sabit pozisyonda tutmak için zorluk oluşturur. Bu nedenle dengesi zayıflar. Yüzde etkilenme varsa açık ve yeteri, kadar anlaşılabilir konuşma olmaz. Atetoid çocuklar gevşek ve hipotoniktir. 2- 3 yaşlarında yavaş yavaş kontrolsuz hareketler ortaya çıkar.

  4-ATAKSiK TiP
  Sarsıntılı, değişen, titrek hareketler anlamına gelir. Bu sarsıntılı hareketler yalnızca çocuk elleri ile bir şey yaptığında , yürüdüğünde veya dengeyi sağlamaya çalıştığında görülür. Dengesi zayıftır ve bu tipin teşhisi genellikle çocuk yürümeye başladığı zaman konur.

  5-MiXT ( KARIŞIK ) TiP
  Çoğu çocuk CP ‘nin tek bir tipinden daha fazla özellik gösterir. Örneğin bazı çocuklar atetoid hareketlerle birlikte seyreden spastik serebral paralizi ye sahiptir.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: CP(spastik felç)

  Reklam  Çocukların doğum esnasında yada daha sonra oluşabilen bir hastalıktır.Beynin hasar görmesi neticesinde felç olan bebekler vücutlarının bazı bölgeleri çalışmaz hale gelebilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi