Meyveli yoğurtlar alerji yapar mı?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Meyveli yoğurtlar alerji yapar mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Meyveli yoğurtlar alerji yapar mı?

  Reklam  Meyveli yoğurtlar alerji yapar mı?

  Forum Alev
  Meyveli yoğurtlar alerji yapar mı?

  Bebeklerin ilk bir yıl inek sütü ile beslenmemesi gerektiği için bu dönemde, meyveli ve tatlı hazır yoğurtlardan uzak durulması gerekiyor. Çünkü inek sütünden elde edilen yoğurtların ilk yılda verilmesi allerji riski taşıyor. Bu tip hazır yoğurtları bir yaşından sonra vermelisiniz. Ancak meyveli yoğurtları seçerken düşünmeniz gereken başka bir konu da , bebeğinizin her hangi bir meyveye allerjisi olup olmadığıdır. Eğer herhangi bir allerjik özelliği yoksa rahatlıkla verebilirsiniz.

  Çocuklar günde ne kadar yoğurt yemelidir?

  Uzmanlar, meyveli ve tatlı hazır yoğurtların en rahat verileceği dönemin 2 yaş olduğunu belirtiyorlar. Ancak bu tattan hoşlanan bazı miniklerin tiryakileştiğini söylemek de mümkün. Bir küp, bir küp derken yenilen yoğurtların sonu gelmiyor. Uzmanlara göre bu tiryakiliğin fazlaca bir yararı yok. 2 yaşındaki bir çocuğun günde bir iki kutu yemesi, beslenmesi için yeterli.

  Yoğurdu yemeklerden ayrı olarak yedirin

  Uzmanlara göre süt ve süt ürünlerinin yemeklerle beraber alınması doğru değil. Özellikle de demir yönünden zengin besinlerle alınmaması gerekiyor. Çünkü sütlü gıdalar bağırsaklardaki demirin emilimini bozuyor. Böyle olunca da demirin vücuda girimi zorlaşıyor. Özellikle bizim ülkemizde demir eksikliği çok fazla. Çünkü et yemekleriyle birlikte yoğurt ve ayran tüketimi artık bir alışkanlık haline dönüşmüş. Bu yüzden yoğurdun yemek sırasında değil, sonrasında yenilmesinde yarar var. İşte meyveli yoğurtlar öğün aralarında yenilebilir olmasıyla da çocuğunuzun beslenmesine katkıda bulunuyor.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Meyveli yoğurtlar alerji yapar mı?

  Reklam  Meyve ve yoğurt karışımından yapıldığı için zararları olduğu söylenemez. Fakat bebeklerin ya da çocukların meyvelerden alerjilerinin olup olmasına dikkat edilmeli.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi