Dikkat Geliştiren Oyun Ve Araştırmalar

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Dikkat Geliştiren Oyun Ve Araştırmalar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Dikkat Geliştiren Oyun Ve Araştırmalar

  Reklam  Dikkat Geliştiren Oyun Ve Araştırmalar

  Forum Alev
  Dikkat Geliştiren Oyun Ve Araştırmalar
  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar uygun yardımla performanslarını arttırabilir. Siz de çocuğunuz performansını arttırmasını istiyorsanız çocuğunuzla beraber oynayacağınız küçük oyunlarla ona yardım edebilirsiniz.

  İşte çocuğunuzun hafıza ve dikkat gelişimini hızlandıracak oyunlar...

  Hafıza Alıştırmaları:

  1. Farklı Resim Bulma:

  Çocuk, bu alıştırmalarda kendisine gösterilen dört resimden farklı olanı bulmaya çalışır. Farklı olanı bulduktan sonra diğerlerine göre neden farklı olduğunu anlatmalıdır.

  2. Resim Hatırlama:

  Çocuğa bir dakika süresince bir resim gösterilir ve bir dakika sonra resim kapatılır. Daha sonra resimle ilgili sorular sorulur.

  Örnek:
  a- Çocuklar ne yapıyorlardı?
  b- Erkek çocuğun üzerinde ne vardı?
  c- kız çocuğun gözleri ne renkti?

  3. İki Resim Arasındaki Farkı Bulma:

  Birbirine benzeyen ama aralarında küçük farklılıklar bulunan iki resim çocuğa gösterilir. Bunların arasındaki farklılıklar çocuğa anlatılır.

  4. Şekilleri Hatırlama:

  Anne-baba bir takım geometrik şekiller çizerek çocuğa bir dakika süreyle gösterir. Bir dakika sonra resim kapatılır ve çocuktan hatırladığı kadarını çizmesi istenir.

  5. Anlatılan Hikaye İle İlgili Sorular Sorma:

  Çocuğa kısa bir hikaye anlatılır. Daha sonra bu hikayenin belli kısımları ile ilgili sorular sorulur.

  Dikkati Geliştiren Oyunlar:

  1. Okuduğunu Anlatma:

  Çocuğa kısa bir okuma parçası verilir ve beş dakika içinde okuyabildiği kadarını okuması istenir. Beş dakikanın sonunda çocuktan okuduklarından anladığını anlatması istenir. Bu oyun aynı zamanda çocuğun kısa süreli hafızasını da geliştirir.

  2. Nesna Saklama:

  Bu oyun için evin belli bir odası seçilir ve çocuğa etrafındaki nesnelere dikkatlice bakması söylenir. Çocuk odadan çıkınca herhangi bir nesne saklanır. Çocuk odaya döndüğünde hangi nesnenin saklandığını bulmaya çalışır.

  3. Balonla Oynama:

  Oyuncular şişirilmiş bir balonu birbirlerine atarak yere düşürmemeye çalışırlar. Bu oyun aynı zamanda çocuğun konsantrasyonunu sağlamasını da destekler.

  4. Son harften Kelime Bulma:

  Oyunculardan biri bir kelime söyleyerek oyunu başlatır. Ondan sonra gelen oyuncu, söylenen kelimenin son harfini kullanarak yeni bir kelime söyler. Bu şekilde oyun devam eder. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Dikkat Geliştiren Oyun Ve Araştırmalar

  Reklam  Çocukların beslenmeleri kadar beyin gelişimlerine de önem vermek gerekmektedir.Bu nedenle onların ruhsal ve beyinsel yapılarını çalıştıracak ve geliştirecek oyunlar faydalı olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi