Bebeği sütten kesme

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bebeği sütten kesme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Bebeği sütten kesme

  Reklam  Bebeği sütten kesme

  Forum Alev
  Sütten kesme, bir gıda değişimi veya memeden biberona geçişten ibaret olan basit bir şey değildir. Bu duygusal bir olaydır, bebeği çok derinden etkileyebilir: Biliyorsunuz, zaten her değişim onu şaşırtır, ama bu çok daha önemlidir.


  Doğduğu günden beri en büyük zevki meme emmektir, çünkü karnı doyuyordu ve annesinin kollarındaydı. Ayrıca, oturamayan, ellerini kullanamayan bebek için ağzı herşeyin merkezi durumundadır: yemek, çağırmak, gülümsemek, agular yapmak gibi.Anne göğüsü onu teselli eder, yatıştırır, aynı zamanda geliştirir; bebek ona dokunur, yavaş yavaş ve kendinden farklı birşey olduğunu anlar. Göğüs onun en büyük mutluluğudur ve o artık verilmeyecek, onun yerine garip şekilli, acayip tadı olan birşeyle, yani biberonla yetinmek zorunda kalacaktır. Bu değişim anne için de zordur ve bunu mümkün olduğu kadar geçiktirmeye çalışır.

  Memeden kesmenin anne ve bebek için en iyi şekilde yapılması için,bebeği anlamak, ona yardım etmek gerekir. Yani bebeğin bu yeni gıda şekline alışmasını sağlamak için bu geçişin çok yavaş olması, günler veya haftalara yayılması gerekir. Böylece atlatılan memeden kesme, bebeğin gelişmesinde olumlu bir safha oluşturur. Bebek bu geçişte bazı zorluklar çekse de, zamanla dengesini bulur. Bu sınavdan daha büyümüş ve yeni sınavları göğüslemek için olgunlaşmış olarak çıkar.
  MEMEDEN KESMEDE ÇlKABİLECEK ZORLUKLAR
  Eğer memeden kesmenin ani olması gerekirse, zorluklar çıkabilir; bebek verilen bütün mamaları reddedebilir, kusabilir, ishal olabilir, biberon başlığını ağzına almayabilir, yani yeniliğe karşı direnebilir. Bu zorluklar ortaya çıksa da, geçicidir, bebek bu yeni duruma alışacaktır, onu zorlamayın. Hiçbir bebek kendini açlıktan öldürmez. Bu dönemde, bebekle, bu ani kopuştan izler kalmaması için anne ve babanın sevgi ve ilgisini arttırması gerekir. Bu önlemler alınırsa, çocuğun bilinçaltında kalan kötü anılar, ayrılıklar, hastalıklar, temizlenme, okula başlamak gibi zor durumlarda, gerileme veya depresyon şeklinde tekrar ortaya çıkmaz.. Memeden kesmekte bir zorluk da, annenin bundan çekinmesi veya emzirmenin zevkinden yoksun olmamak istemesinden kaynaklanır. Bu durumda da, yavaş yavaş memeden kesmek, çocukla annenin birbirinden bağımsızlaşmasını yumuşak bir geçişle sağlama:k gerekir. Anne doğum sonrası depresyona girebilir ve memeden kesme, onun için ikinci bir ayrılık gibi hissedilebilir. Annede aynı anda birçok hormonal değişikliklerin de olduğunu unutmamak gerekir.

  Bebeğinizi memeden kesmek:
  Bebeğinizi memeden kesmek diğer tüm bakımlar gibi gözünüzde büyüyebilir, ama aslında bu işleme çoktan katı gıda ve ek besinlere geçiş döneminde başladınız. Memeden kesmek iki şekilde mümkün olur:

  Bebeği memeniz dışında başka bir kaynaktan süt ya da mama almaya alıştırmak: Memeden emmeye devam eden bir bebeği birden sütü bıraktırıp bardak ya da biberona alıştıramazsınız. Dolayısıyla tamamen sütten kesmeyi planladığınızda çalışmalara çok önce başlamalısınız. Bazı durumlarda bebeğin sizden kopmasını sağlamak için özellikle fazla vaktiniz yoksa bir emzirmeyi atlayıp bebeği aç bırakmanız gerekebilir. Bu işlemi üç dört gün tekrarlarsınız ve sadece alternatif olarak seçtiğiniz beslenme türünü ona sunarsınız. İnatçı bebekler değişimi başlangıçta kabullenmekte zorlanabilir, fakat hepsi sonunda alışır. İlk 6 aydan önce bardak ya da biberonla kendi sütünüzü ona sunabilir, ya da mama veya süt verebilirsiniz. Bu zamandan sonra bebeğinize sulandırılmış inek sütü, meyve suyu da verebilirsiniz. Bu besinleri babasının elinden de almaya başladığı zaman artık bebek beslenme dönemine geçiş için uygun zamandadır.
  Emzirmeyi azaltmak:
  Sigara tiryakilerinin sigarayı, çikolata tiryakilerinin çikolatayı bırakması için birdenbire bırakmak en iyi yoldur. Fakat bebeğin memeyi bırakması böyle olmaz. Bu olay bebek için hem fiziksel hem de duygusal olarak son derece travmatiktir. Eğer memeden kesmek çok ani yapılırsa bu anne için de problem yaratır. Örneğin, sızıntı, memelerde şişme, süt kanallarında tıkanma ve enfeksiyon. Araya bir hastalık ya da önemli bir olay girmedikçe bu işi aniden yapmayın. Hedeflediğiniz kesin meme kesme tarihinden en az bir kaç hafta önce bu işe yavaş yavaş başlayın. Eğer çocuğunuzun hayatında önemli bir olay olacaksa (taşınmak, annenin işe başlaması, yeni bir bakıcı gibi) bu işi bir süre erteleyin. En iyi azaltma politikası her seferinde emzirme sayısını bir adet azalmaktır. Örneğin emzirme sayısını bir azaltıp birkaç hafta bekleyin. Hem göğüslerinize hem bebeğinize bu yeni sisteme alışması için zaman tanıyın. Sonra bir tane daha azaltın. 6 aydan küçük bebekler gıda için büyük çoğunlukla anne sütüne bağlıdır. Bu bebeklerde kestiğiniz her emzirmenin yerine mama koymalısınız. Daha büyük bebekler için bunun yerini kahvaltı ya da yemek alabilir. Eğer bebeğinizi biraz düzensiz olarak onun istediği saatlerde emziriyorsanız, emzirmeden kesmeyi düşünmeden önce meme saatlerini biraz düzene sokmanız gerekebilir. Annenin programı ne olursa olsun, sabah erken ve gece geç emzirme en rahat emzirme saatleridir. Bu nedenle bunlar en son bırakılanlar olur. Anlık hastalıklar, ağrılı diş çıkarma dönemleri veya taşınma ya da tatil gibi çevre değişiklikleri bebeğin geri gitmesine neden olabilir ve bebeğiniz daha da çok emmek isteyebilir. Anlayışlı olun ve fazla üzülmeyin. Çünkü bu tip gerileme geçici olacaktır. Bebeğin hayatı normale döndüğü anda çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Unutmayın ki, emzirmek bebek ile aranızdaki ilişkilerden yalnızca birisidir. Emzirmeyi bırakmak aranızdaki sevgiyi azaltmayacaktır. Hatta bundan sonra bebeğinizle daha aktif oyunlar oynayarak onun gelişimini sağlayabileceksiniz. Memeden kesilen bebek ilk zamanlarda farklı rahatlama yollarına başvurabilir. Örneğin başparmağını veya başka bir objeyi emebilir. Bu davranışlar normal ve sağlıklıdır.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bebeği sütten kesme

  Reklam  Bebeğin memeden kesilmesi anne ile olan doğal samimi içten fiziken uzaklaşması anlamına gelir. Çocuk sütten kesildiği zaman bir şeylerin değiştiğini hisseder ve uzursuzluk çıkarmaya başlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi