Bebeklerde Bronşit

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bebeklerde Bronşit ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Bebeklerde Bronşit

  Reklam  Bebeklerde Bronşit

  Forum Alev
  Genel Bakış

  Bronşiyolit, akciğer hava yolu enfeksiyonudur. En çok 3–6 aylık çocuklarda görülür. Her 9 bebekten biri, hayatının ilk yılında, genellikle sonbahar ve kış aylarında hastalığa yakalanır.

  Enfeksiyon, soğuk algınlığı belirtileri gibi başlar, ilerleyerek öksürük ve wheezing ile kendini gösterir. Aileler için çocuğun hastalığı korkutucu olsa da, hastalık bir haftada geçer. Bu sırada çocuğunuzun rahatı için bazı önlemler alabilirsiniz.

  Hastalık bazı durumlarda ciddileşerek nefes almayı zorlaştırabilir. Bu durum, kan dolaşımında oksijen azalmasına neden olur, çocuğunuzun dudakları maviye döner. Böyle bir şey olursa acilen doktorunuza başvurun.

  Benzer durumlar prematürelerde de görülebilir, kalp veya akciğer rahatsızlığı ya da immün sistemin zayıflığıyla görülebilir. Ancak bu durumda acilen tıbbi bakım gerekir.  Bulgu ve Belirtiler
  İlk 2–3 gün belirti ve bulgular, soğuk algınlığınınkilerle aynıdır: • Burun akması• Tıkanık burun• Hafif ateş (olur ya da olmaz)Bunları takiben 2–3 gün içinde:• Wheezing - nefes alma zor ve sesli olur• Öksürük—serttir, balgam oluşmaz• Hızlı ve zor solunum• Hızlı kalp atışıEnfeksiyon, sağlıklı bireylerde 7–10 gün içinde geçer. Çocuğun kalp veya akciğer problemleri gibi başka sağlık problemleri varsa veya bağışıklık sistemi zayıfsa, enfeksiyon ciddileşebilir, hastaneye gidilmesi gerekebilir. Eğer aşağıdaki belirtiler görülüyorsa, acilen doktora başvurmak gerekir:• Kusma• Çok hızlı ve yüzeysel nefes alma - dakikada 40’ dan fazla• Tırnak ve dudak çevresinde morlaşmalar (siyanoz)• Nefes almaktan yorulma veya nefes almak için oturmak zorunda kalma• Letarji • Sıvı içmeyi reddetme


  Nedenleri
  Soluk borusu (trake) akciğerlere giden ana yoldur. Akciğerleriniz içinde trake, biri sağ biri sol akciğere giden, bronş denilen iki ana dala ayrılır. Her bir bronş da akciğerler içinde küçük dallara ayrılır ve akciğerlere hava dağıtır. En küçük hava yollarına bronşiyol denir. Bronşiyolit, enfeksiyöz ajanın(genellikle virüs)solunum sisteminize girerek bronşiyolleri iltihaplandırması ve şişirmesi sonucunda oluşur. Sonuç olarak mukus hava yollarında birikir ve havanın akciğerlerden akışını zorlaştırır. Daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde belirti ve bulgular hafiftir. Ancak bebeklerin bronşiyolleri daha dar olduğundan nefes almakta daha çok zorlanırlar. Respiratory syncythial virüs (RSV) yaygındır ve bronşiyolit hastalıklarının yarısından fazlasına bu virüs sebep olur. Diğerleri, parainfluenza virüsü, ,influenza (flu) virüsü, bazı adenovirüsler veya Mycoplasma pneumoniae organizmaları gibi diğer enfeksiyon ajanlarıyla oluşur. Bronşiyolit bulaşıcıdır. Soğuk algınlığı veya nezle gibi (havadaki enfekte mukuslu damlacıkları veya respiratuar sekresyonları inhale ederek veya bu sekresyonlarla kontamine olmuş nesnelere dokunduktan sonra gözünüze, burnunuza ya da ağzınıza dokunarak) bulaşır.


  Risk Faktörleri
  6 aylıktan küçük olan bebekler en büyük riski taşırlar; çünkü akciğerleri ve bağışıklık sistemleri tam gelişmemiştir. Erkekler kızlardan daha çok yakalanırlar. Çocuklarda riski artıran diğer nedenler: • Hiç anne sütü emmemiş olmak- Anne sütüyle beslenen bebekler anneden immün koruma alırlar.• Prematüre doğum• Sigara dumanına maruz kalma• Kreşlerde olduğu gibi çok fazla çocukla beraber olma• Okula giden kardeşlerinin olması


  Doktora Başvurma Zamanı
  Hastalığın belirti ve bulguları 7 veya 10 gün içinde kaybolur. Fakat nefes alma problemleriniz varsa, doktorunuza ya da pediyatristinize danışın. Eğer bebeğiniz prematüre doğduysa ve kalp veya akciğer rahatsızlığı varsa, belirtiler görüldüğünde doktorunuza başvurun. Çünkü bu enfeksiyon hızla ağırlaşabilir.


  Tarama Ve Tanı
  Doktorunuz wheezing, uzamış bir nefes veriş(ekshale)veya akciğerde çıtırtı sesi için stetoskop ile çocuğunuzun akciğerlerini dinleyecektir. Duyulan bu tür sesler bronşiyollerdeki hava geçişinin tıkandığını gösterir. Bazen doktorunuz hava yollarında iltihaplanma olup olmadığını ve pnömoni bulgularını görmek için göğüs röntgeni isteyebilir. Ek olarak, doktorunuz bronşiyolite sebep olan mikroorganizmanın ne olduğunu anlamak için mukus örneği alabilir. (nazal farengeal swab veya burun içine yerleştirilen emme-suction- kateteri ile)Kan testleri, çocuğunuzun beyaz kan hücrelerini saymak için yapılabilir. Beyaz kan hücrelerinin artması vücudun enfeksiyonla savaştığını gösterir. Ayrıca kan testi çocuğunuzun kan akışındaki oksijen seviyesini de belirtir. Oksijen beyin dahil her organın çalışması için gereklidir. Çocuğunuz kusuyor ve bir şey yiyip içmeyi reddediyorsa, doktorunuz dehidratasyon belirtilerini sorabilir. Bu belirtiler, çökük gözler, kuru ağız ve deri, durgunluk ve az idrar yapma veya hiç yapmamadır.


  Komplikasyonlar
  Ağır bronşiyolit komplikasyonları:• Soluk almanın giderek zorlaşması • Siyanoz, çocuğun deri ve dudaklarında maviye doğru renk değişimi (oksijen yetersizliğinden dolayı)• Dehidrasyon (susuz kalma)• YorgunlukBu komplikasyonlar görüldüğünde çocuğu hastaneye götürün. Eğer bebeğiniz prematüre doğduysa, kalp veya akciğer hastalığı ya da immün sisteminde bozukluk varsa, hastalığın başlangıcını iyi gözlemleyin. Enfeksiyon, kötüye gidebilir (hayati tehlikesi yaratabilir) belirti ve bulgular ciddileşebilir. Bu gibi durumlarda hastaneye götürerek tıbbi yardım almasını sağlayın.Bazen bronşiyolite, bakteriyel pnömoni eşlik edebilir. RSV ile reenfeksiyonlar başlayabilir ancak ciddi değildir. Sürekli tekrar eden nöbetlerle bronşiyolit ilerleyebilir ve astıma dönüşebilir, ancak iki hastalık arasındaki bağlantı açıklanamamıştır.


  Önlem
  Bronşiyolit insandan insana bulaştığı için, korunmanın en iyi yolu bebeğinize dokunmadan önce ellerinizi yıkamanızdır. Eğer çocuğunuz hasta ise, diğerlerine bulaşmaması için dışarıya çıkarmayınız. Bazı basit ve etkili yollar enfeksiyonun yayılmasını engelleyebilir:• Çocuğunuzu, soğuk algınlığı olan insanlardan uzak tutun• Eğer aileden birisi hastaysa, banyo ve mutfağı temiz tutun. Alanı dezenfekte etmek için bol su ve çamaşır suyu kullanın. Kimyasal toksik bir reaksiyon yaratmamak için diğer kimyasallarla karıştırmayın. • Kullanılmış kâğıtları atın. • Bardak ve tabaklarınızı ayırın. • Evde olmadığınız zamanlar suya gerek olmayan el dezenfektanı kullanın. (Purell Instant Hand Sanitizer) Bronşiyolit için aşı yoktur. Bebeklerde RSV enfeksiyonlarının şiddetini azaltmak için iki ilaç vardır. Bu ilaçlar, hastaneye yatma ihtimalinizi ve hastalığın şiddetin azaltır. US’de önleyici tedaviler hastalığın pik yaptığı RSV mevsiminde, yani sonbahar başlangıcından itibaren, 5 ay boyunca aylık olarak verilir. Pahalı oldukları için bebeklerde kullanımı sınırlıdır. Bu ilaçlar:• RSV immün globülin (RespiGam). RespiGam, RSV ile baş etmek için gerekli antikorları sağlar. Çocuğunuz birkaç saatte bir damardan(intravenöz) RespiGam alır. Hastalığın riski azalana kadar her ay tekrarlanmalıdır. RespiGam kullanımı MMR ve varisella immünizasyonu zamanlamasını etkileyebilir. • Palivizumab (Synagis). RespiGam gibi RSV’ye karşı antikor tedavisi yapar, ancak kullanımı Respigamdan daha kolaydır. Tek enjeksiyonla büyük bir kasa enjekte edilir ve her ay, gerekli olmayana kadar, tatbik edilir.


  Kişisel Bakım

  Çocuğunuzun hastalığının süresini kısaltmak mümkün olmasa da, belirtilerin bazılarını yok ederek daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz:

  • Havayı nemlendirin. Eğer çocuğunuzun odasındaki hava kuruysa, nemlendirici ya da buharla havayı nemlendirin, öksürüğe ve tıkanıklığa iyi gelir. Nemlendiricinin bakteri üretmemesi açısından temiz olmasına dikkat edin. Odayı ılık tutun, çok sıcak olması havayı kurutur.

  Havayı nemli tutmanın diğer bir yolu da sıcak bir banyo yaparak banyodaki buharın odaya gitmesini sağlamaktır. Burada 15 dakika çocukla kalmanız öksürüğe iyi gelecektir.

  • Çocuğu dik tutun. Dik durmak nefes almayı kolaylaştırır. Bebeği bebek arabasına koymak yardımcı olabilir. Eğer çocuğu arabada bırakacaksınız, başının düşmeyeceğinden ve rahat nefes alacağından emin olun. Bunun için kenarlara köpük ya da battaniye koyun. Oturduğu yerin eğimine dikkat edin.

  • Çocuğunuzun temiz içecekler içmesine dikkat edin. Dehidrasyonu sağlamak için su ve meyve suyu içirin. Tıkanıklığa göre yavaş içebilir.

  • Tıkanıklığı gidermek için burun damlası kullanın. Reçetesiz satın alabilirsiniz. Bunlar etkilidir ve irrite edici değildir. Önce burun deliklerinden birine, sonra diğerine damlatın. Çocuğunuza nasıl yapılacağını da gösterebilirsiniz.

  • Reçeteye tabi olmayan ağrı kesicileri kullanın. Asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi ilaçlra boğaza iyi gelir ve çocuğunuzun daha rahat sıvı içmesini sağlar. Viral enfeksiyon için aspirin kullanmayın, çünkü Reye’s sendromuna sebep olabilir.

  • Sigarasız bir ortam sağlayın. Duman solunum enfeksiyonlarında semptomları kötüleştirebilir.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bebeklerde Bronşit

  Reklam  Bronşit bazen çocuğun nefes almasını engellese de genelde bir haftaya yakın geçtiği görülür. Grip enfeksiyon hastalığı gibi görünen bir hastalıktır.+ Yorum Gönder
çoçuklarda bronşite ne iyi gelir,  bebeklerde bronşite ne iyi gelir,  bronşit olan bebeğe ne iyi gelir,  bronşite ne iyi gelir bebeklerde,  bebeklerde bronşit ne iyi gelir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi