Katılma Nöbeti

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Katılma Nöbeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Katılma Nöbeti

  Reklam  Katılma Nöbeti

  Forum Alev
  Katılma Nöbeti
  Katılma nöbeti, çocukluk çağında, özellikle 2 yaş civarında sık görülen, anne babayı korkutan, ancak neyse ki göründüğü kadar korkunç olmayan nöbetlerdir. Görülme sıklığı yaklaşık % 5 'tir. 6 aydan önce nadirdir, 5 yaş civarında da kaybolur.

  Nöbet öncesinde çocuğun keyfini kaçıran bir olay olur. Örneğin istediği birşeyin kendine verilmemesi, istediğini yaptıramaması gibi bir olay sonucu yaşadığı hayal kırıklığı veya kızgınlık, korku, canının yanması nöbeti tetikler. Çocuk ağlamaya başlar, ağlama sırasında aniden nefesini tutar, ardından morarır, katılır.Bir diğer türünde ise, rengi bembeyaz olur. Bilincini kaybeder, yaklaşık 30-60 sn içinde kendine gelir.

  İlk katılma nöbetinde, havale ile giden hastalıklardan ayırt etmek için çocuğun doktor tarafından görülmesi gereklidir. Demir eksikliği bu durumun görülme sıklığını arttıracağı için, tam kan sayımı kontrolü istenecektir. Çok sık tekrarlayan, ciddi nöbetler varsa, ilaç önerilebilir.

  Katılma nöbeti sırasında fazla ilgi göstermek, nöbetin tekrarlamasını teşvik eder. Bu nedenle; anne babanın çocuğun zarar görmeyecek bir pozisyonda olduğundan emin olduktan sonra, mümkün olduğunca kayıtsız kalması gereklidir
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Katılma Nöbeti

  Reklam  Etrafımızda çok sık gördüğümüz bir durumun daha aşırısı olmaktadır.Çocuklar genellikle almak istedikleri bir şeyin alınmaması yada şımartılma durumu gibi durumlarda istedikleri şeylerin olmaması durumunda ortaya çıkmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi