Çocuklarda bel ağrısı göz ardı edilmemeli

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklarda bel ağrısı göz ardı edilmemeli ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Çocuklarda bel ağrısı göz ardı edilmemeli

  Reklam  Çocuklarda bel ağrısı göz ardı edilmemeli

  Forum Alev
  AYDIN - Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Çullu, sıklıkla yetişkinlerde sorun olan bel ağrılarının çocuklarda ve gençlerde daha az görüldüğünü, yetişkinlerde nedenini saptamak güç olsa da çocuklarda bel ağrısının nedenini ortaya çıkarmanın iyi bir muayeneyle mümkün olabildiğini belirtti.

  Doç. Dr. Emre Çullu, çocuklarda, genellikle sportif etkinlikten sonra başlayan ağrının kasların zorlanması ve fazla kullanılması nedeniyle oluştuğunu kaydeden Çullu, böyle hastalıklarda kısa süre dinlenmenin ve spora ara vermenin yeterli olacağını ifade etti.

  Çullu, “Her ne kadar bel ağrılarının çocuklarda seyrek görüldüğünü ve sorunun kolay çözüldüğünü söyleyebilsek de bu durum çocuklarda kan kanseri belirtisi olabilir. Çocuk ve gençlerde bel ve karın ağrısı, halsizlik, ateş, zayıflama ve topallamaya neden olur. Bazı özel mikroplarca oluşturulan değişik omurga iltihapları, daha sinsi olarak ilerleyebilir” diye konuştu.

  Çullu ayrıca, “Ülkemizde halen bulunan tüberküloz mikrobuyla oluşmuş omurga iltihapları görülebilmektedir. Bu hastalığın bulguları daha sakin ve sinsi seyirli olabilmektedir” diye ekledi.

  Bel ve sırttaki eğriliklerin çocuklarda genellikle ağrıya neden olmadığını belirten Çullu, bu eğriliklerin sadece dörtte birinin ağrıya neden olduğunu söyledi.

  Küçük yaşta beli zorlayan egzersizlerin bel kayması olasılığını artırdığını bildiren Doç. Dr. Çullu, “Birçok hastalık, çocuk ve gençlerde bel ağrısına neden olabilir. Bu nedenlerin bazıları eğer tanı konulamazsa kişiyi zor duruma düşürebilir. İyi bir muayene ve laboratuvar araştırmasıyla bel ağrısına neden olan hastalıkların çoğunun tanısı konulabilir” dedi
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuklarda bel ağrısı göz ardı edilmemeli

  Reklam  Çocuklarda bel fıtığı çok nadir de olsa görülebilmektedir.Fakat çocuklar ağrılarını tam tarif edemedikleri için bazı böbrek hastalıklarında da belleri ağrımaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi