Çocuk Bakımı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuk Bakımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ZELAL
  Yeni Üye
  Reklam

  Çocuk Bakımı

  Reklam  Çocuk Bakımı

  Forum Alev

  ANNE SÜTÜ MÜ, MAMA MI?


  BEBEĞİNİZİ NASIL BESLEYECEĞİNİZE önceden karar vermiş olabilirsiniz, inceliklerini kavradıktan sonra, bebeğinizi anne sütü ile en iyi biçimde besleyebilirsiniz. Bebeğinizi mama ile beslemeye kararlı olsanız bile, her iki yöntemin de avantaj ve dezavantajlarını bilmenizde, başka annelerin bu konudaki görüşlerini değerlendirmenizde yarar var. Kararınız sizi, eşinizi ve bebeğinizi yıllarca etkileyecektir.

  "Anne sütünün bebeğim için en ideal besin olduğunu biliyordum. Bebeğin anne sütünü daha iyi sindirdiğini, üstelik ona gerekli tüm besleyici öğelerin anne sütünde bulunduğunu söyleyebilirim."


  Anne sütünde bebeğinizin bağışıklık sistemi tam olarak gelişene dek gerekli olan, hastalıklara karşı savunucu maddeler vardır. Ayrıca bazı alerjilere karşı da koruyucudur. Yapay mamalar bunları sağlamaz.


  "Bebeğim her istediğinde sütümün, steril ve uygun ısıda hazır olması büyük bir kolaylıktır."

  "Meme verirken anlatılamaz bir mutluluk duyuyorum. Bebeğimle böylesine yakın olmak, küçük eliyle bana dokunması, minik yüzünün göğsüme yaslandığını hissetmek bana büyük zevk veriyor."

  "Sütümü emzirmem ağladığında onu yatıştırmak için en iyi yol. Aç olmasa da yalnızca emmenin verdiği rahatlık ona yetiyor."

  "Doktorum, vücudumun gebelik öncesi durumuna bu kadar çabuk kavuşmasında emzirmemin de yaran olduğunu söyledi. Bunu duyunca bebeğime anne sütü vermekle ne iyi ettiğimi bir kez daha anladım."


  Emzirmek ilk haftalarda daha çok zaman alır, çünkü anne sütü emen bebekler daha sık beslenmek ister ve gerekli sütü aldıktan sonra bile emmeyi sürdürürler. Gerçekte emme, bebek için bir gereksinimdir; beslenmenin ötesinde bir doyum sağlar. Öte yandan, biberonu steril hale getirip mama hazırlamak da zaman alır. Aylar geçtikçe biberonda mama hazırlamak size daha da zor gelecektir. Oysa bebek büyüdükçe emzirilmesi kolaylaşır.


  "Memelerim küçük olduğu için emziremeyeceğimi sanırdım. Hiç de öyle olmadı. Bol sütüm geldi, bebeğim ise memelerimin küçüklüğüne hiç aldırmadı."

  Yolculukta da anne sütü emzirmek daha kolaydır. Biberonu ısıtma, mamayı saklama derdi yoktur.

  "Emzirmeyle ilgili sevmediğim tek şey geceleri süt vermemdi. Memeden elle süt boşaltıp hazır bulundurmaktan hoşlanmadığım için gece kalkmak hep bana düşüyordu. Ancak bu da yalnızca birkaç hafta sürdü."

  "Kocamın bebeği ne kadar istekle beslediğini görünce mama ile besleme karanmın doğru olduğunu anladım. Böylece bebekle babası arasında sıcak bir ilişki kurulması kolaylaştı."


  "Biberonla bebeğimin ne kadar süt aldığını görebiliyorum. Bu da beni rahatlatıyor."

  Yorgunluk, hastalık ve stres anne sütünü azaltabilir, mamayla beslenen bebek ise bunlardan etkilenmez.


  Biberonla beslerken bebeğinizin iştahına güvenmeyip onu gereğinden fazla besleyebilirsiniz. Bu ise bebeğinizde aşırı kilolara neden olabilir.

  Biberonla beslenen bebekte ishale ve kusmaya yol açan mikropları kapma riski daha yüksektir.

 2. 2
  ZELAL
  Yeni Üye
  Reklam  ANNE SÜTÜ NASIL OLUŞUR?  Doğumdan sonraki ilk günlerde memelerden kolostrum denen bol proteinli, hastalık etkenlerine karşı koruyucu "ilk süt" salgılanır. Dördüncü gün normal süt üretimi başlar ve aylarca devam eder.
  Anne sütü ile beslemede önemli nokta bebeğin her istediği anda emzirilmesidir. îlk günlerde bu, iki üç saat aralıklarla olabilir.
  Anne sütü yapımı, bir anlamda, "arz-talep" kurallarına göre gerçekleşir: Bebek ne kadar emerse sütünüz o kadar bollaşır. Anne sütü ile birlikte,

  beslenmesine destek olmak üzere mama da alan bebekler mama ile doyar ve meme emmeye fazla meraklı olmazlar. Bu nedenle memeler, süt yapımı için gerekli uyarıyı alamaz ve süt üretimi düşer.
  Anne sütü hep aynı yapıda değildir. Her emzirmenin başlarında daha akıcı, susatıcı özellikleri olan bir süt gelir. Sonlara doğru, kalorisi daha yüksek ve daha doyurucu olur. Bu nedenle bebeğin, her defasında aynı memede en az 10-15 dakika tutulması yararlıdır. Yoksa kısa sürede yeniden acıkır.

  Ne yapmalı?
  Sütünüzün çoğalması için yapacağınız tek şey iyi beslenmektir. Bol proteinli besinler alın, içebildiğiniz kadar su ve meyve suyu için. Bol bol dinlenmeyi de göz ardı etmeyin. Geri kalanını bebeğinizin doğal iştahı halledecektir.
  Süt üretimi için oldukça fazla enerjiye gereksiniminiz olacağı için şu sıralarda rejim yapmanız hiç doğru değildir, iştahınız doğrultusunda beslenin, ancak kalorinizi "boş" karbonhidratlardan değil, vitaminler açısından zengin olan besinlerden sağlayın.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi